Üniversite öğrenimi gören kız öğrencilerde hayvansal bazlı besin tüketimi ile hedonik açlık arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between animal-based food consumption and hedonic hunger in female university students
  1. Tez No: 847376
  2. Yazar: MERVE NUR UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Metabolik açlık olmadığı durumlarda lezzetli besinleri yemeye karşı güçlü, tekrarlayan motivasyon ve çekim,“hedonik açlık”olarak tanımlanmaktadır. Zevk için yeme dürtüsü, bireyleri vücudunun ihtiyacı olmamasına rağmen bol kalorili besin tüketimine yöneltmektedir. Genellikle bu koşullar altında hedonik açlık dürtüsü ile tüketilen besinlerin çeşitleri, yüksek şeker, yağ ve tuz içermektedir. Bu projede; üniversite öğrenimi gören kız öğrencilerde hedonik açlık görülme durumunun saptanması, hedonik açlık görülen kesimde, makro besin ögelerinden proteinlerin en büyük kaynağı olan hayvansal kökenli besinlerin yetersiz alımının hedonik açlık üzerine etkisinin belirlenmesi, hayvansal kökenli besin alımının yetersiz olduğu bireylerde hedonik açlık görülme durumu sıklığının tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin hedonik açlık ve hayvansal kaynakları besin tüketimi arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere gerçekleştirilmiştir. 523 kız üniversite öğrencisi araştırmaya katılım sağlamıştır. Araştırmaya katılım sağlayan öğrencilere 4 bölümden oluşan anket sorusu yöneltilmiştir. Katılımcılara; kişisel bilgi formu, Hayvansal Besin Tüketim Alışkanlıkları (Sıklığı) Belirleme Ölçeği, hedonik açlık durumunu belirlemek üzere Besin Gücü Ölçeği ve Lezzetli Besinleri Tüketme Motivasyonu Ölçeği (PEMS) uygulanmıştır. Ünivesite öğrencileri genel olarak hedonik açlığa olumluya yakın kararsız görüş sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
In situations where there is no metabolic hunger, strong repeatedly motivation and attraction for eating delicious food are defined as“hedonic hunger”. The urge to eat for pleasure canalizes people to eat high calorie food even if they don't need it. These high calorie food which are consumed under these circumstances, with hedonic hunger; generally includes high salt, sugar and fat. In this project, it has been aimed to determine the hedonic hunger seen by schoolgirls, in the section of hedonic hunger seen; it has aimed at determining the insufficient consumption of animal sourced foods which are the biggest resource for proteins -one of the macro food-, on the hedonic hunger frequency of occurrence. This research, has been carried out for to determine the relationship between university students' consumption of animal sourced food and hedonic hunger. 523 woman students have attended the research. The attendees of the research had been surveyed with A questionnaire which includes 4 sections. Those are personal information form, Animal Sourced Food Consumption Habit (Frequency) Indication Scale, (PEMS) Food Power Scale and Delicious Food Consumption Motivation Scale -to determine hedonic hunger-. University students generally showed an undecided opinion close to positive.