Üniversite öğrenimi gören kız öğrencilerde sosyal görünüş kaygısı ve özgüven düzeyi ile estetik cerrahi kabulü arasındaki ilişki
The relationship between social appearance anxiety and self-confidence levels and acceptance of aesthetic surgery in female university students
  1. Tez No: 876772
  2. Yazar: NEŞE DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanlar günlük yaşamda farklı nedenlerden dolayı kaygı yaşarlar. Günümüzde özellikle kadınlar arasında yaygın olarak görülen kaygı türlerinin başında sosyal görünüş kaygısı gelmektedir. Yapılan çalışmalar üniversite öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısının yüksek olduğunu göstermektedir. Sosyal görünüş kaygısının yüksek olduğu bireylerde çoğunlukla estetik cerrahiye başvurma görülmektedir. Buna ek olarak özgüven düzeyi düşük bireylerde de estetik cerrahiye yönelme isteklerinin yüksek olduğu görülmektedir. Bu çalışmada üniversite öğrenimi gören kız öğrencilerde sosyal görünüş kaygısı ve özgüven düzeyi ile estetik cerrahi kabulü arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Yozgat Bozok Üniversitesinde öğrenim gören kız öğrenciler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi evreni bilinen örneklem hesabı formülü kullanılarak bulunmuş ve 831 kız öğrenci üzerinde çalışma tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri Nisan- Haziran 2023 tarihleri arasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ)”, Kadın Özgüven Ölçeği“ ve ”Estetik Cerrahi Kabul Ölçeği" kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programında Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H testi ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
People experience anxiety for different reasons in daily life. Social appearance anxiety is one of the most common types of anxiety today, especially among women. Research shows that social appearance anxiety is high in university students. Individuals with high social appearance anxiety often resort to plastic surgery. In addition, it is observed that individuals with low self-confidence levels have a high desire to turn to plastic surgery. This study aimed to examine the relationship between social appearance anxiety and self-confidence level and plastic surgery acceptance in female university students. The population of the research consisted of female students studying at Yozgat Bozok University. The sample population of the research was found using the known sample calculation formula and the study was completed on 831 female students. The data of the research was obtained between April and June 2023 using the“Personal Information Form”,“Social Appearance Anxiety Scale (SSAS)”, Women's Self-Confidence Scale“ and ”Aesthetic Surgery Acceptance Scale". Mann Whitney U test, Kruskal Wallis H test and Pearson Correlation Analysis were used in the SPSS 25.0 program to analyze the data.