Yükseköğrenim gören kız öğrencilerinin demir tüketim durumları ve ilgili hematolojik parametreleri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 47729
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YÜKSEK Ö?RENİM GÖREN KIZ Ö?RENCİLERİN DEMİR TÜKETİM DURUMLARI VE İLGİLİ HEMATOLOJİK PARAMETRELERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Necla YAMAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ 1996, Sayfa :83 Jüri : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Gülden PEKCAN Doç. Dr. M. Saip SÜRÜCÜO?LU Bu çalışmada Ankara Üniversitesinde yüksek öğrenim gören kız öğrencilerin demir tüketim durumları ve ilgili hematolojik parametreleri incelenmiştir. Araştırma kapsamına 260 kız öğrenci alınmış ve bunlardan gönüllü olan 150'sinin hematolojik parametreleri incelenmiştir, öğrencilerin yaşlan 17-28 arasında değişmekte olup, ailedeki ortalama birey sayısı 4.99 ± 0.81' dir. Normal ağırlıkta olanlar %70.38, hafif şişman olanlar %18.85, şişman olanlar %1.92, zayıf olanlar ise %8.85 oranlarındadır, öğrencilerin aylık gelirleri ortalama 7.125.560 ± 171.293 TL.'dır. Bir önceki döneme ait okul basan durumları ortalama 63.72 ± 1.21 puandır. ;Süregelen sağlık sorunu olanlar % 98.85 oranında olup, bunlardan yorgunluk ve halsizlik hissedenler %28.8, baş ağrısı şikayeti olanlar %23.1, belirgin anemisi olanlar %10.77, enfeksiyonu olanlar %6.15, iştahsızlığı olanlar ise %5.4 oranlarına sahiptir. Vitamin ve mineral tableti kullananların oranı; %0.77 si düzenli, %13.46' sı düzensiz olmak üzere toplam % 14.23' tür. Günde üç öğün yemek yiyenler %49.61, iki öğün yemek yiyenler %39.62, dört ve daha fazla öğün yemek yiyenler %9.23, bir öğün yemek yiyenler ise %1.54 oranındadır, öğrencilerin %57.69' u sabah kahvaltısını, %56.54' ü öğlen öğününü, %17.31' i akşam öğününü değişik sıklıklarda atlamaktadır. öğrencilerin en sık tükettikleri yiyecek 1560 tam puanla ekmektir. Bunu sırasıyla yeşil sebzeler (1329 P), tahıllar (1205 P), turunçgil ve diğer meyveler (1154 P) ve yumurta (1073 P) izlemektedir. Günde ortalama olarak tüketilen enerji 2021.54 ± 34.28 kkal, protein 62.38 ± 1 g, A vitamini 3559.34 ± 153.64 IU, tiamin 1.09 ± 0.03 mg, riboflavin 1.17 ± 0.03 mg, niasin 13.1 ± 0.44 mg, C vitamini 79.56 ± 3.53 mg, kalsiyum 472.72 ± 14.16 mg' dır. Günde ortalama olarak tüketilen demir miktarı 1 1.79 ± 0.21 mg olup toplam demir içinde hayvansal kaynaktan gelen demirin oram %23.75' tir. Demir tüketim düzeyleri yetersiz olanlar %79.23, yeterli olanlar %20.77 oranındadır. Gereğinden fazla demir tüketimi olana rastlanmamıştır. Demire ilişkin hematolojik bulguları, normal sınırlardan daha düşük olanların oranı; hemoglobinde %9.33, hematokritte %26, ortalama eritrosit hacminde %11.33, transferin doygunluk yüzdesinde %5.33, serum ferritinde ise %28.67 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Masters Thesis A STUDY ON THE IRON CONSUMPTION AND RELEVANT HEMATOLOGICAL PARAMETERS OF FEMALE UNIVERSITY STUDENTS Necla YAMAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmant of Home Economics Supervisor : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ 1996, Page:83 JURY: Prof. Dr. Nevin AKTAŞ Prof. Dr. Gülden PEKCAN Assoc. Prof. Dr. M. Saip SÜRÜCÜOGLU This research studies the iron consumption and relevant hematological parameters of female university students at Ankara University. 260 female students were included in the research and of this number 150 volunteer students underwent for hematological parameters analysis. The students ages varied between 17 to 28, with an average family member number of 4.99 ±0.81. Those with normal body weight made 70.38% of the group, and those who were slightly over - weight made 18.85% of the group, those who were - weight represented the 1.92% of the group, and those who were underweight were 8.85%. The average monthly income of the students was 7.125.560 ± 171.293 TL. The academic achievement level during the previous period for the students in average was 63.72 ± 1.21.IV Of the students, those with the health problems made up the 98.85 %; 28.8 % complained from fatigue and exhaustion, 23.1 % complained from headaches, 10.77 % complained from anemia, 6.15 % complained from infections, 5.4 % complained from loss of appetite. Those using vitamin and mineral tablets regularly were 0.77 % and those using irregularly were 13.46 %, totaling to 14.23 %. Those eating three times a day were 49.61 %, twice a day were 39.62 %, those eating four or more times a day 9.23 %, and those eating once a day 1.54 %. Of the students 57.69 % skip breakfast in different frequencies, while 56.54 % those the same for lunch, and remaining 17.31 % those the same for dinner. Bread with 1560 fiill points has taken the first place as the most consumed food. And in descending order were green vegetables 1329 points, cereals 1205 points, citrus and other fruits 1 154 points and eggs 1073 points. Average daily consumed energy is 2021.54 ± 34.28 kcal., average protein consumption is 62.38 ± 1 g/day. Mean values of daily consumed vitamins were found to be 3559.34 ± 153.64 IU for vit. A, 1.09 ± 0.03 mg for thiamine, 1.17 ± 0.03 mg for rioboflavine, 13.1 ± 0.44 mg for niacine, 79.56 ± 3.53 mg for vit. C. Average daily calcium consumption is 472.72 ± 14. 16 mg. Subjects consumed 11.79 ± 0.21 mg iron per day as average of which 23.75 % were taken from animal products. 79.23 % of the female consumed insufficient iron, 20.77 % of the subjects consumed sufiicient iron. Excessive iron consumption was not come across. The hematological finding relavant to the iron and those which are under the normal limits were 9.33 % in hemoglobine, hematocrite 26 % had, in average erythrocyte volume 11.33 %, in the saturation percentage of the transferrin 5.33 % and in serum ferritine was found to be 28.67 %.