Yüksek öğrenim gençliğinde zayıflık prevelansı deneyleri ve beslenme durumuyla ilişkisi
A research on weakness prevelence of nutrition habbits of university
- Tez No: 35045
- Danışmanlar: PROF.DR. SENİHA HASİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YÜKSEK Ö?RENİM GENÇLİ?İNDE ZAYIFLIK PREVELANSI NEDENLERİ VE BESLENME DURUMUYLA İLİŞKİSİ Mine ÖZMERT (AÇIKBAŞ) Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Seniha HASİPEK 1994, Sayfa: 91 Jüri: Prof.Dr.Seniha HASİPEK Prof.Dr.Nevin AKTAŞ Prof.Dr.Sevinç YÜCECAN Bu araştırırıma, Ankara Üniversitesi'ne bağlı fakültelerde öğrenim gören öğrencilerin zayıflık sıklığım ve beslenme durumuyla ilişkisini, zayıflığı ortaya çıkaran etmenleri değerlendirmek amacıyla tesadüfi örneklem yöntemine göre belirlenen 254 denek üzerinde yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre 18-19 yaşındaki kız deneklerin % 33.33'ü, erkeklerin % 20.00'si, 20-21 yaşındaki kız deneklerin % 41.03'ü, erkeklerin % 20.00'si, 22-23 yaşındaki kız deneklerin % 12.82'si erkeklerin % 30.00'u, 24-25 yaşlarındaki kız deneklerin % 12.82'si erkeklerin % 30.00'unun, zayıf olduğu belirlenmiştir. Yapılan G testi ile aradaki ilişkinin cinsiyet yönünden önemsiz (P > 0.05) olduğu saptanmıştır. Günde üç öğün yemek yiyen zayıf deneklerin oram % 69.39, normal ve üstü kilodaki deneklerin oranı % 67.32'dir. Günlük öğün sayısı ile vücut ağırlığı arasındaki ilişki önemsiz (P > 0.05) bulunmuştur. Fiziksel aktivite yapan zayıf deneklerin % 44.90, yapmayan deneklerin %55.10 oranında olduğu, normal ve üstü kiloda olan fiziksel aktivite yapan deneklerin % 39.59'u, yapmayan deneklerin % 63.41 oranında olduğu saptanmıştır. Deneklerin aktivite durumları ile zayıflık durumları arasındaki ilişki yapılan istatistiksel analiz sonucu önemsiz (P > 0.05) bulunmuştur.11 Deneklerin yemek servis usûlü ile vücut ağırlıkları.arasındaki ilişkinin önemli olmadığı (P > 0.05) belirlenmiştir. Besinleri hızlı, yavaş veya orta hızda tüketmeyle zayıflık arasındaki ilişki de önemsiz (P>0.05) bulunmuştur Deneklerin sabah kahvaltısını atlama durumu ile zayıflık arasındaki ilişki önemli (P0.05)dir. Süt, et, yoğurt, şekerli tatlıların, kurubaklagil ve meyve gibi besinlerin, tüm denekler tarafından tercih durumu ile zayıflık durumu arasındaki ilişki yapılan G testi analizleri ile önemsiz (P > 0.05), tahıl ve sebze grubu besinleri tercih durumu De zayıflık durumu arasındaki ilişki ise önemli (P < 0.05) bulunmuştur. Süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, tahıllar, meyveler, patates, hayvansal yağ, margarin, şeker ve diğer tatlılar, kuruyemiş, meşrubat ve çikolata gibi besinlerin tüketim sıklığı ile deneklerin vücut ağırlığı arasındaki ilişki yapılan G testi analizleri ile deneklerin vücut ağırlığı arasındaki ilişki yapılan G testi analizleri ile istatistiksel olarak önemli (P< 0.05) bulunmuş olup, et, salam, sosis, sucuk, pastırma, sebzeler ve bitkisel sıvı yağın tüketim sıklığı ile zayıflık durumu arasındaki ilişkinin ise önemsiz (P > 0.05) olduğu saptanmıştır. Deneklerin sigara kullanma ve günlük kullandıkları sigara adedi ile vücut ağırlıkları arasındaki ilişki yapılan istatistiksel analiz sonucunda önemli (P < 0.05), alkol tüketimi ile vücut ağırlığı arasındaki ilişki ise önemsiz (P>0.05) bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Adölesan da zayıflık, zayıflık prevelansı, beslenme durumu, besin tercihi.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON WEAKNESS PREVELENCE OF NUTRITIOON HABBITS OF UNIVERSITY Mine ÖZMERT (AÇIKBAŞ) Ankara University Graduate Schoool of Natural and Applied Science Departmen of Home Economics Supervisor: Prof.Dr.Seniha HASİPEK 1994, Page: 91 Jury: Prof.Dr.Seniha HASİPEK Prof.Dr.Nevin AKTAŞ Prof.Dr.Sevinç YÜCECAN This research was made on 254 samples determined by random sampling in order to evaluate the weakness frequency of the Students attending to the faculties of Ankara University, the relationship of these weaknesses with the nutrition condition, the cuses of weakness. According to the research findins it was found that the 33.32 % of the female samples of 18-19 age group and 20.00 % of males of this group, 41.02 % of the females of 20-21 age group 20.00 % of male of this group, 12.82 % of the females of 22-23 age group and 30.00 % of the males of this group, 12.82 % of the famels of 24-25 age group and 30.00 % of the males of this group are lightly weak or weak. After the G test made it was seen that the correlation was found insignificant (P>0.05). 69.39 % of lightly weak and weak samples and 67.32 % of normal and extend weighted ones eat 3 meals a day. The relationship between the daily meal number and body weights was found insignificant (P>0.05). It was determined thet 44.90 % of tightly weak and week samples were doing physical activities, while 55.10 % were not doing, and as 36.59 % of normal and extend weighted samples were doing physicat activities the 63.41 % of them were not doing. The relationship between the activity conditions of the samples and their body weights, ofterthe statistical analystis made, not found insignificant (P>0.05)IV The relationship between the meal service style of the samples and their body weights was found insignificant (P> 0.05). The relationship between the speed (fast, middle speed, slow) ;of food consuming and weaknese was found insignificant (P > 0.05) for the normal and extend weighted samples. The relationship between the cndition that the samples ignore to eat breakfast was found significant (P < 0.05). The relationships between ignored luchnes and weakness was found significant (P < 0.05). The relationship between the conditioon that the samples prefer milk, meat yogurt, sugar among all the subjects beans and fruits, potato, animal oils, vegetable oils, sugar, kuruyemiş, drinks and chocolates and body weights of the subjects was determined as significant (P< 0.05) while the relationship between the consumption frequency of nutrients like weak, salami, sausage, pastırma, meat, Vegetable and vegetable oil and weakness was found insianificant (P>0.05). The relationship between the condition that the samples use to smoke and their daily cigarette consumption and their body weights was found significant (P < 0.05), while the relationship between alcohol consumption and weakness was found in significant (P > 0.05). KEY WORDS: Weakness in the adolescents, prevelence of weakness, nutrition condition, food prefer I