Rus edebiyatında İstanbul imajı (Nadejda Teffi, Pyotr Pavlenko, İvan Bunin, Sergey Yesenin, Joseph Brodsky) (1870-1950)
The image of Istanbul in Russian literature (Nadejda Teffi, Pyotr Pavlenko, İvan Bunin, Sergey Yesenin, Joseph Brodsky) (1870-1950)
  1. Tez No: 847388
  2. Yazar: RİMA KHADJ ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHDİ GENCELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, 1870-1950 yılları arasında yaşamış Rus ediplerinin eserlerinde ele alınan İstanbul imajını incelemektedir. Araştırmada Nadejhda Teffi, Pyotr Pavlenko, İvan Bunin, Sergey Yesenin ve Joseph Brodsky gibi etkili Rus isimlerin edebî eserleri incelenerek bu dönemde Rusya ile Türkiye arasındaki sosyo-politik ve kültürel dinamiklerin. Eserleri incelenen edipler, çok çeşitli temalar ve anlatılar sunarak İstanbul tasvirine farklı bir bakış açısı getiriyor. Nadezhda Teffi, etkili kalemiyle gözlemlerinin merceğinden şehre ayna tutuyor. Pyotr Pavlenko ise iç içe geçen hikâyelerle Rusya ile Türkiye arasındaki kültürel etkileşimi tasvir ediyor. İvan Bunin'in edebî yeteneği, her iki ulusun değişen manzarasını yansıtacak şekilde İstanbul'un özünü yakalama çalışıyor. Şiirsel dehasıyla tanınan Sergey Yesenin, şehrin romantik ve duygusal bir tasvirini gözler önüne seriyor. Joseph Brodsky ise entelektüel derinliğiyle Rus edebiyatı bağlamında İstanbul'un felsefî bir keşfine odaklanıyor. Bu çalışma, her iki ülke arasında karmaşık ilişkilere ve perspektiflere edebî açıdan ışık tutarak önemli bir tarihsel geçiş döneminde Rus edebiyatında İstanbul'un çok yönlü görünümüne kapsamlı bir bakış sunmayı amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
The study delves into the rich tapestry of the image of Istanbul as depicted in Russian literature spanning the years 1870 to 1950. Examining the literary works of influential figures such as Nadezhda Teffi, Pyotr Pavlenko, Ivan Bunin, Sergey Yesenin, and Joseph Brodsky, the exploration encompasses a nuanced understanding of the socio-political and cultural dynamics between Russia and Turkey during this period. Each writer brings a unique perspective to the portrayal of Istanbul, offering a diverse array of themes and narratives. Nadezhda Teffi, with her discerning pen, may illuminate the city through the lens of her observations, while Pyotr Pavlenko might weave tales that interlace the cultural interplay between Russia and Turkey. Ivan Bunin's literary prowess may capture the essence of Istanbul in a manner that reflects the changing landscape of both nations. Sergey Yesenin, known for his poetic brilliance, may infuse a romantic and emotive portrayal of the city, while Joseph Brodsky, with his intellectual depth, could provide a philosophical exploration of Istanbul in the context of Russian literature. This abstract seeks to offer a comprehensive overview of the multifaceted representations of Istanbul in Russian literature during a crucial period of historical transition, shedding light on the intricate relationships and perspectives that shape the narrative tapestry of this fascinating exploration.