Polikistik over sendromlu kadınların yaşam kalitesinin artırılmasında pilates egzersizinin etkisi
Effect of pilates exercise on improving the quality of life of women with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 847389
  2. Yazar: AYFER TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada, Muğla İlinde polikistik over sendromlu (PKOS) kadınların yaşam kalitesinin artırılmasında pilates egzersizinin etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Muğla İlinde, Marmaris Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğine başvuran PKOS tanısı almış 20 gönüllü kadın katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara 4 hafta boyunca, haftada 2 kez uygulayacakları pilates ev egzersiz programı videosu verilerek evde uygulamaları istenmiştir. Çalışmamızda yarı deneysel çalışma yöntemlerinden biri olan 'Tek Grup Ön Test ve Son Test Modeli' kullanılmıştır. Veriler 4 haftalık pilates ev egzersiz programının öncesinde ve sonrasında Tanımlayıcı Bilgi Formu ve Polikistik Over Sendromu Yaşam Kalitesi-50 (PCOSQ-50) Ölçeği kullanılarak 31 Mart 2023–31 Temmuz 2023 tarihlerinde toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel yöntemler, Cronbach Alpha testi, Mann- Whitney U testi, Kruskall Wallis testi, Spearman korelasyon testi, Shapiro-Wilk normal dağılım testi, ilişkili örneklemler t testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of pilates exercise on improving the quality of life of women with polycystic ovary syndrome (PCOS) in Muğla province. The research was conducted with 20 volunteer female participants diagnosed with PCOS who applied to Marmaris State Hospital Gynecology and Obstetrics Polyclinic in Muğla Province. Participants were given a pilates home exercise program video that they would follow twice a week for 4 weeks and asked to practice it at home. In our study, 'Single Group Pretest and Posttest Model', one of the quasi-experimental study methods, was used. Data were collected between March 31, 2023 and July 31, 2023, using the Descriptive Information Form and the Polycystic Ovary Syndrome Quality of Life-50 (PCOSQ-50) Scale, before and after the 4-week pilates home exercise program. Descriptive statistical methods, Cronbach Alpha test, Mann-Whitney U test, Kruskall Wallis test, Spearman correlation test, Shapiro-Wilk normal distribution test, related samples t test were applied to evaluate the data.