İleri teknolojiye dayalı büro modelinde mekan organizasyonu
Spatial organization in the office model based the high technology
  1. Tez No: 84744
  2. Yazar: GÜLAY DALGIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS ÖZEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET İleri teknolojiye dayalı büro modelinde mekân organizasyonu başlığı altında hazırlanan bu çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ; çalışmanın amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilerek konuya giriş yapılmış ve mimari gereklilikler saptanmıştır. İkinci bölümde ; büro ve ofis kavramları karşılaştırmalı olarak incelenerek büro binalarında sınıflandırma yapılmıştır. Ayrıca büro binalarının gelişim süreci izlenerek büro işlevinin gerçekleştiği mekânların fiziksel gelişimine etki eden faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ; büro binalarında mekân kavramı irdelenerek, büro mekânı kullanım biçimleri sınıflandırılmış, ilgili örnekler ile açıklamalar yapılmıştır. Bu inceleme doğrultusunda, büro mekânı kullanım biçimlerini etkileyen faktörler belirlenmiştir. Dördüncü bölümde ; büro binalarında teknoloji kullanımı ve kullanım gereklilikleri araştırılmıştır. İletişim teknolojisinin gelişimi, doğrultu ve etkileşimi altında büro mekânı kullanım yöntemlerindeki değişikliklerin, büro mekânı kullanım biçimi üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca büro binalarında etkin kullanıma dair teknoloji bileşeninin etkileri yapı ve kullanıcıları üzerinde araştırılmıştır. Beşinci bölümde ; tez çalışmasının sonuç kısmı yer almaktadır. Yapılan araştırma ve incelemeler doğrultusunda ; ileri teknolojiye dayalı büro modelinde mekân organizasyonu kararlan, mimari tasarım çalışmalarına veri oluşturmak üzere belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II SPATIAL ORGANIZATION IN THE OFFICE MODEL BASED THE HIGH TECHNOLOGY SUMMARY This study being prepared under the title of“Spatial Organization in the Office Model Based on the High Technology ”is constituted of five chapters. In the First Chapter, an introduction is given by providing information about the objective and scope of the study and defining the architectural reguirements. In the Second Chapter, a classification of the office buildings is done through a comparative study of the concepts of bureau and office. In addition, by obsreving the development process of the office buildings, a study was done for the factors which played a role in the physical development of the spatial areas in which an office operation is realized. In the Third Chapter, office spatial areas usage forms are classified by elaborating the concept of spatial areas in the office buildings and explanations are given through related examples. Parallel with this study, the factors which affected the office spatial usage forms are determined. In the Fourth Chapter, the use of tecnology and usage reguirements in the office buildings are guestioned. The changes in the methods of the office spatial usage together with the development, direction and interdependency of the communication technology on the office spatial usage forms are studied in this chapter. In addition, the effects of the construction technology on the usage and forms of the office spatial areas are discussed, taking into account the needs of the several elements of the forming phase. The Fifth Chapter contains the concluding part of the thesis study. As a result of the implemented resarches and studies, principles of spatial organization are determined in order to provide a basis for the design and revision works in the office buildings.