Saray yöresindeki bağlı duraklı süt sığırı ahırlarının teknik yeterliliklerinin araştırılması
A Research on the investigation of the physlcal status of the tiestall dairy cattle barns in Saray region
- Tez No: 84745
- Danışmanlar: PROF. DR. LOKMAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
VIII ÖZET Ahırlar, içinde barındırıldığı hayvanları olumsuz çevre koşullarından korumak ve onlara iklim, yapı ve üretim koşullan yönünden rahat edebilecekleri bir ortam sağlamak amacıyla inşa edilen yapılardır. Bu nedenle, ahırların başarısı her şeyden önce proje kriterlerinin seçimindeki doğruluk derecesine bağlı olmaktadır. Ahırlarda, hayvan sağlığı, verimi ve yapısal özellikler yönünden projelemede gözönüne alınması gereken en önemli faktörler arasında barınak havasının sıcaklık ve bağıl nem değerleri sayılabilir. Projeleme sırasında bu değerlerin amaca göre en uygun şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü bu değerler sadece hayvan sağlığı ve verimi yönünden değil, yapı elemanlarının boyutlandırılması, uygun malzeme düzenlerinin seçimi ve havalandırma sistemlerinin planlanması gibi yapısal yönden de önemli olmaktadır. Bu çalışmada Saray yöresinde 20 tane ahır etüd edilmiş, etüd edilen işletmelerin durumu çeşitli ölçümler,anket, gözlem ve fotoğraflarla saptanmıştır. Mevcut ahırlarda bağlı-duraklı ahır sistemi kullanılmaktadır. Ahırların yapımında gerekli planlama ilkelerinin yeteri kadar gözönüne alınmadığı ahır ile yardımcı tesislerin yerleşim ve planlamasında gerekli ilkelere uyulmadığı görülmüştür. İncelenen ahırlarda havalandırma ve aydınlatmaya yeterince önem verilmediği görülmüştür. Ahırlarda genelde sıva ve badana yapılmıştır. Fakat ahır temizliğine gerekli özen gösterilmemiştir.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY As the control of environmental conditions are not taken into account properly in the design of cattle barns, we face a lot of problems in existing ones in our country. For this reason, the project criteria must be determined suitably for our country in the design of cattle barn. The most important factors, concerng the healt and productivity of the animals and features of the structure, in barn projects are the inside temperature and relatitive humidity. In order to achieve the aim of the project, these two factors must be evaluated critically. In this research, 20 barns were investigated in Saray Region. The conditions of the barns investigated have been determined by various measurements, inquiries, observations and photographs. All of the bams were tie-up properly. It has been observed that the necessary planing principles weren't considered in the construction of the barns and the service buildings near them. It was seen that the barns weren't properly ventilated and illuminated. In general, they weren't plastered and white-washed. And also they weren't clean enough.