Myriophyllum verticillatum'da linuron ve nikosulfuron herbisitlerinin fizyolojik etkilerinin belirlenmesi
Determination of physiological effects of linuron and nicosulfuron herbicides on Myriophyllum verticillatum
- Tez No: 847500
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada linuron (LIN) ve nikosulfuron (NS) herbisitlerinin sucul bir bitki olan Myriophyllum verticillatum'un fotosentetik pigment ve protein içeriklerine etkileri belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan bitkiler Gaziantep ilinde bulunan doğal bir su kaynağından toplanmıştır. Herbisit uygulamalarından önce, bitkiler %10'luk besin çözeltisi içeren kaplarda kontrollü bir iklimlendirme dolabında iki hafta boyunca aklimatize edilmiştir. Sağlıklı gelişen bitkilere LIN ve NS'nin 0, 0.01, 0.1, 1 ve 10 ppm'lik derişimleri uygulanmıştır. Uygulanan herbisitlerin M. verticillatum hücrelerinde oksidatif strese neden olduğu hidrojen peroksit ve MDA düzeylerindeki artıştan belirlenmiştir. Fotosentetik pigment ve protein içerikleri genel olarak doz bağımlı olarak herbisitlerin derişimlerinin etkisinde azalmıştır. NP-SH ve toplam fenolik madde içerikleri ise herbisitlerin uygulamaları ile artmıştır. Bu durum, bunların herbisitlerin toksisitesine karşı koymada fonksiyonlarının olduğunu gösterebilir. Sonuç olarak, LIN ve NS herbisitlerinin M. verticillatum üzerindeki fizyolojik etkisi bu çalışma ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of linuron (LIN) and nicosulfuron (NS) herbicides on the photosynthetic pigment and protein contents of Myriophyllum verticillatum, an aquatic plant, were determined. The plants were collected from a natural water bodies in Gaziantep province. Before herbicide applications, the plants were acclimatized for two weeks in a controlled climate cabinet in containers containing 10% nutrient solution. Concentrations of 0, 0.01, 0.1, 1 and 10 ppm of LIN and NS were applied to healthy growing plants. It was determined from the increase in hydrogen peroxide and MDA levels that the applied herbicides caused oxidative stress in M. verticillatum cells. Photosynthetic pigment and protein contents generally decreased in a dose-dependent manner under the influence of herbicide concentrations. NP-SH and total phenolic contents increased with the applications of herbicides. This may indicate that they have functions in counteracting the toxicity of herbicides. As a result, the physiological effect of LIN and NS herbicides on M. verticillatum was determined in this study.