Glukoz metabolizması bozukluğunun tiroid volümü ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between glucose metabolism disorder and thyroid volume
  1. Tez No: 847502
  2. Yazar: AYŞEN AKKURT KOCAELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN GÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
İnsülin direnci ve ilişkili metabolik bozuklukların tiroid bezinde ortaya çıkardığı fonksiyonel ve morfolojik değişiklikler son dönemin sıcak gündemini oluşturmaktadır. Bozulmuş Açlık Glukozu (BAG), Bozulmuş Glukoz Toleransı (BGT) ve Diabetes Mellitus (DM), insülin direncinin belirgin rol oynadığı temel glukoz metabolizması bozukluklarıdır. Bu vaka kontrol çalışmasında, glukoz metabolizma bozukluğu bulunan hastalarda tiroid hacim ve nodül prevalansını incelemek amaçlanmıştır. BAG ve BGT'li hastalar prediyabet grubu olarak alınmıştır (n=250). Diğer iki grup Tip 2 DM (n=141) ve bilinen glukoz metabolizma bozukluğu olmayan kontrol grubundan (n=261) oluşmuştur. Tüm hastalar yeni tanı almış vakalar idi. Bütün katılımcıların vücut ağırlığı ve bel çevresi yanı sıra TSH düzeyleri değerlendirildi, tiroid ultrasonografileri yapıldı.
Özet (Çeviri)
Functional and morphological alterations of the thyroid gland generated by insulin resistance and related metabolic disturbances constitute the hot agenda of the Endocrine research recently. Impaired Fasting Glucose (IFG), Impaired Glucose Tolerance (IGT) and Diabetes Mellitus (DM) are basic disorders of glucose metabolism in which insulin resistance plays a prominent role. The present case-control study aimed to investigate the changes in thyroid volume and nodule prevalence in patients with disturbed glucose metabolism. Patients with IFG and IGT were grouped as prediabetes (n=250). The other two groups were Type 2 DM (n=141) and a control group (n=261) which consisted of cases with no known glucose metabolism disturbance. All of the patients were recently diagnosed. Body weight, waist circumference, serum TSH levels of all cases were measured. A single operator performed thyroid ultrasonography to all participants.