Optimizing player experience through game design: A case study of let's sing
Oyun tasarımı yoluyla oyuncu deneyı̇mı̇nı̇n optı̇mı̇ze edı̇lmesı̇: Let's sing örneğı̇
- Tez No: 847514
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAKIR AKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Karaoke oyunları, oyuncuların sanal bir ortamla etkileşime girerken en sevdikleri şarkılara eşlik etmelerini sağlayan popüler bir eğlence biçimidir. Ancak karaoke oyunlarındaki oyuncu deneyimi, temel oyun tasarımı özelliklerini uygulamak için kullanılan etkileşim tasarımı stratejilerine büyük ölçüde bağlı olabilir. Bu tez, yeniden markalaştırılan 'Let's Sing' serisini bir vaka çalışması olarak kullanarak, karaoke video oyunlarında oyuncu deneyimlerini geliştirmede oyuncu geri bildiriminin ve etkileşim tasarımının kritik rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, oyundaki son dönüşümsel değişiklikleri inceleyecek, özellikle oyun testi ve doğrudan kullanıcı girdisinin yeni özelliklerin ve kullanıcı arayüzlerinin geliştirilmesini nasıl şekillendirdiğine odaklanacaktır. Çalışma, oyuncu geri bildirimlerini özellik tasarımına entegre etme sürecini inceleyecek ve bu tasarım seçimlerinin oyuncu katılımını ve memnuniyetini nasıl etkilediğini GUESS yöntemini kullanarak değerlendirecektir. Kullanıcı tepkilerinin yönlendirdiği oyunun estetik ve işlevsel iyileştirmelerinin daha sürükleyici ve keyifli bir karaoke oyun deneyimine nasıl katkıda bulunduğuna özel önem verilecektir.
Özet (Çeviri)
Karaoke games are a popular form of entertainment that would allow players to sing along to their favourite songs while interacting with a virtual environment. However, the player experience in karaoke games can be highly dependent on the key game design features that is implemented. In my thesis, I aimed to investigate the critical role of player feedback and interaction design in enhancing player experiences during the development phase of the game, using the rebranded 'Let's Sing franchise as a case study. My research will delve into the recent transformative changes in the game, particularly focusing on how playtesting and direct user input have shaped the development of new features and user interfaces. In this study, I will examine the process of integrating player feedback into feature design, assessing how these design choices influenced player engagement and satisfaction using GUESS-18 method. Special attention will be given to the ways in which the game's aesthetic and functional improvements, driven by user responses, contribute to a more immersive and enjoyable karaoke gaming experience.