Mimari kütlede biçimleniş faktörleri
Form-generation factors in architectural mass
- Tez No: 84754
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS ÖZEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Mimari kütlenin biçimlendirilmesinde etkili olan faktörlerin doğru bir şekilde analiz edilerek belirlenmesi ve bir yapım süreci sonucu ortaya çıkan yapının, bu faktörlere bağlı olarak biçimlendirilmesi, yapının yer aldığı çevrede insanın fizyolojik ve psikolojik tüm gereksinimlerinin karşılanmasını sağlamaktadır.“Mimari Kütlede Biçimleniş Faktörleri”başlıklı bu çalışma dokuz ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; çalışmanın kapsamı ve amacı belirtilmektedir. İkinci bölümde; insanın ait olduğu çevreyle iletişiminde etkili olan algılama kavramı ve süreci anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde; görsel değerlendirmede önemli ölçütler olan güzellik ve estetik kavramlarının tanımları yapılmakta ve kapsamları açıklanmaktadır. Estetik kavramının mimarlıkla ilişkisi, tarihsel süreç içinde Antikçağ' dan başlayarak Modern Mimarlık dönemine kadar etkili olan farklı mimarlık dönemlerindeki estetik görüşlerle birlikte ele alınmakta ve konuyla ilgili örneklere yer verilmektedir. Dördüncü bölümde; genel bir çerçevede biçimlendirme etkinliği anlatılmakta, biçimlendirmenin doğa ile ilişkisi üzerinde durulmaktadır. Beşinci bölümde; biçimlendirmenin mimarlıktaki yeri, mekan kavramlarıyla birlikte ele alınmakta, mimari kütlenin biçimlenişinde etkili olan tasar öğe ve ilkeleri belirtilmektedir. Altıncı bölümde; işlev kavramının tanımı yapılarak işlevin mimari biçimlendirmeye etkisi açıklanmaktadır. Yedinci bölümde; kütle biçimlenişinde toplumun ekonomik ve teknolojik olanaklarının etkisi üzerinde durulmaktadır. Sekizinci bölümde; çevrenin fiziksel ve toplumsal koşullarının biçimleniş üzerindeki etkisi özellikle geleneksel Türk konutlarından örnekler verilerek açıklanmaktadır. Dokuzuncu bölüm; sonuç bölümüdür.
Özet (Çeviri)
Determining the factors which are effective in the form-generation of the architectural mass by analyzing them properly and by depending on these factors the form-generation of the structure emerged as a result of a construction process provide the meeting all the psychological and physiological needs of the human in the environment where the structure is situated. This study named as“Form-Generation Factors in Architectural Mass”contains nine main chapters. In the first chapter, the objective of this study and its content and in the second chapter the concept and process of the perception, which is effective in the communication of the human with his environment, are presented. The definitions of the beauty and aesthetic concepts that are important measures in the visual evaluation are made and their contents are explained in the third chapter. The relationship of the aesthetic concept with the architecture is discussed together with the aesthetical views which were influential in different architectural periods from the ancient age till modern architectural period by giving examples related to the subject. In the fourth chapter, the activity of the form-generation is described in a general frame and the relationship of the form-generation with the nature is emphasized. In the fifth chapter, the importance of the form-generation in the architecture is discussed with the concept of the space and the design elements and principles that are influential in the form-generation of the architectural mass are indicated. In the sixsth chapter, the influence of the function on the architectural form-generation is described by defining the concept of the function. The influencess of the economical and technological possibilities of the society on the form-generation of the mass are stated in the seventh chapter. In the eighth chapter, the influences of the physical and sociological conditions on the form-generation of the mass are explained especially by giving examples from traditional Turkish houses. Finally, the ninth chapter is the conclusion chapter.