Destekleme politikaları bağlamında Türkiye susam üretiminin analizi
Analyses of sesame production in Türkiye within context of support policies
- Tez No: 847543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GÜLTEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma da susam üretimi yapan tarımsal işletmelerin üretim kararlarında etkili olan sosyal faktörler incelenmiştir. Susam üretiminin yapıldığı yöredeki geleneklerin ve yöreye özgü ekolojik şartların sosyal faktörlere etkisi araştırılmıştır. Susam üretim maliyetleri ve fiziki girdi miktarları veri olarak toplanmıştır. Bu veriler araştırmanın materyalini oluşturmaktadır. Bu maliyetlerden üreticilerin karar alma süreçlerine etki edenler ayrıştırılmıştır. Bu çalışma tarım politikaları amaçlarına yönelik destekleme araçlarından hangisinin etkin kullanılabileceğine karar verme mekanizmasında bulunanlar için bir veri oluşturacaktır. Mevcut desteklemelerin etkinliğini ölçmede bir metodoloji ortaya koymuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the social factors that are effective in the production decisions of agricultural enterprises producing sesame were examined. The effects of the traditions in the region where sesame production is made and the ecological conditions specific to the region on social factors were investigated. Sesame production costs and physical input amounts were collected as data. These data constitute the material of the research. Among these costs, those that affect the decision-making processes of the producers are separated. This study will create data for those who are in the decision mechanism to decide which of the support tools for agricultural policy purposes can be used effectively. It will present a methodology for measuring the effectiveness of existing supports