Türkiye ile Azerbaycan'ın tarım politikaları bağlamında mukayeseli olarak incelenmesi
A comparative examination of Turkey and Azerbaijan in context of agricultural policies
  1. Tez No: 920209
  2. Yazar: HAJI ASLANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye ve Azerbaycan, tarım sektörünü desteklemek amacıyla farklı politikalar uygulamaktadır. Türkiye, özelleştirme ve destekleme politikalarıyla tarım sektöründe üretimi artırmayı hedeflerken, Azerbaycan ise tarım sektöründe devlet destekli projelere odaklanmaktadır. Tarımsal üretimde verimliliğin artırılmasına yönelik her iki ülke de farklı teşvikler ve destekler sağlamaktadır. Bu politika farklılıkları ve benzerlikleri üzerine yapılan çalışmalar, her iki ülkenin tarım politikalarının etkinliği ve sürdürülebilirliği hakkında önemli bir değerlendirme sunmaktadır. Bu araştırma, Türkiye ve Azerbaycan'daki tarımsal politikaları, uygulamaları, potansiyelleri ve riskleri kalkınma bağlamında incelemek amacıyla yapılmıştır. İnceleme kapsamında literatür taraması yapılmış ve karşılaştırmalı yöntem kullanılmıştır. Tezin amacı, kapsamı ve sınırlılıkları göz önünde bulundurulduğunda, karşılaştırmalı yöntemin araştırma için uygun bir yöntem olduğu görülmektedir. Azerbaycan'da sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı sağlamanın önemli şartlarından biri, uluslararası işbölümüne aktif katılımdır. Dünya ekonomik sistemiyle etkin ilişkiler kurulması, ekonomik istikrarın sağlanması, ülkenin dünya pazarındaki konumunun güçlendirilmesi ve döviz kazancının artırılması, derin yapısal ve teknolojik değişikliklerin uygulanmasını gerektirmektedir. Bu süreç, sürekli kalkınmayı destekleyecek şekilde şekillendirilmektedir. Tarımsal üretim de dahil olmak üzere ihracata yönelik üretim yapılmaktadır. Türkiye'de sürdürülebilir tarımın gelişimi, tarım sektöründe uygulanan politika yönlendirmeleri ve uygulamalarının sonucudur. Bu gelişimde çevresel, ekonomik ve sosyal faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Sürdürülebilir tarım, üretimin çevreye zarar vermeden gerçekleştirilmesini ve doğal kaynakların sürdürülebilir bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Türkiye tarımı, ülke ekonomisi üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Tarım sektörü, Türkiye'nin dış ticaret dengesini de belirleyen önemli bir faktördür. Tarımsal ürünlerin ihracatı ve ithalatı, ülke ekonomisini doğrudan etkilemektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de tarım sektörü, ülke ekonomisinde gelir artışını sağlayan temel faktörlerdendir. Bu sektörün gelişimi aynı zamanda sosyal ve ekonomik dengenin korunmasına da katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey and Azerbaijan implement different policies to support the agricultural sector. While Turkey aims to increase production in the agricultural sector with privatization and support policies, Azerbaijan focuses on state-supported projects in the agricultural sector. Both countries provide different incentives and supports to increase efficiency in agricultural production. Studies on these policy differences and similarities provide an important assessment of the effectiveness and sustainability of agricultural policies of both countries. This research was conducted to examine agricultural policies, practices, potentials and risks in Turkey and Azerbaijan in the context of development. A literature review was conducted within the scope of the review and a comparative method was used. Considering the purpose, scope and limitations of the thesis, it is seen that the comparative method is an appropriate method for the research. One of the important conditions for ensuring sustainable economic development in Azerbaijan is active participation in the international division of labor. Establishing effective relations with the world economic system, ensuring economic stability, strengthening the country's position in the world market and increasing foreign exchange earnings require the implementation of deep structural and technological changes. This process is shaped in a way that supports continuous development. Production is carried out for export, including agricultural production. The development of sustainable agriculture in Turkey is the result of policy orientations and practices implemented in the agricultural sector. Environmental, economic and social factors are taken into consideration in this development. Sustainable agriculture ensures that production is carried out without harming the environment and that natural resources are used in a sustainable manner. Turkish agriculture has a significant impact on the country's economy. The agricultural sector is also an important factor determining Turkey's foreign trade balance. Export and import of agricultural products directly affect the country's economy. As a result, the agricultural sector in Turkey is one of the main factors that increase income in the country's economy. The development of this sector also contributes to the preservation of social and economic balance.