Farelerde DNA aşısı ile oluşturulan mavidil serotip 4'e spesifikbağışıklık yanıta ilişkili miRNA profilinin belirlenmesi
Determination of miRNA profile related to bluetongue serotype 4-specific immune response induced by DNA vaccine in mice
- Tez No: 847560
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMET CANSARAN DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Biotechnology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Mavidil virusu, dünya çapında ciddi ekonomik kayıplara sebep olan Culicoides cinsi sivrisinekler ile bulaşan koyun, keçi ve diğer ruminantların ciddi hemorajik hastalığının etkenidir. Mavidil hastalığı, WOAH (World organisation of animal health) tarafından listelenmiş ihbarı mecburi hastalıklar sınıfında yer almaktadır. Vektör kaynaklı hastalıkları kontrol altına almak için en etkili önlem stratejisi aşılamadır. Bu çalışmada, Mavidil virusunun immunodominant özellikteki VP2 ve VP5 bölgesi için Rekombinant DNA teknolojisi kullanılarak Mavidil serotip 4 virüsünün ilgili proteinleri olan VP2 veya VP5 içeren iki farklı DNA aşısı geliştirilmesi ve immunizasyon sonrasında virusa ait miRNA profillemesi yapılması amaçlanmıştır. Bu amaçla, VP2 ve VP5 proteinlerinin açık okuma çerçevesi, DNA aşı vektörü olarak kullanılan pcDNA3.1 vektörüne klonlanarak ve proteinlerin ifade olması sağlanarak iki DNA aşısı geliştirilmiştir. Geliştirilen pcDNA3.1- VP2 ve pcDNA3.1-VP5 aşı adayları farelerin immünizasyonunda kullanılmıştır. Virusun ilgili bölgelerine spesifik ELISA pleyti geliştirilerek indirekt ELISA testi ile nötralize edici antikor yanıtı oluşturduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Bluetongue virus is a serious hemorrhagic outlet factor of sheep, goats and other ruminants transmitted by Culicoides species mosquitoes, causing serious economic losses worldwide. Bluetongue disease is included in the category of children with mandatory warnings listed by WOAH (World Organization of Animal Health). It is the most effective measure transition to control diseases by vectorial means. Recombinant DNA technology for the immunodominant VP2 and VP5 region of this affected, Bluetongue virus, two different DNA vaccines containing VP2 or VP5, the relatedproteins of Bluetongue serotype 4 virus, and tests for miRNA profiling of the virus after immunization. For this purpose, two DNA vaccines were developed by cloning the open reading frames of VP2 and VP5 proteins into the pcDNA3.1 vector used as the DNA vaccine vector and allowing the proteins to be expressed. The developed pcDNA3.1-VP2 and pcDNA3.1-VP5 vaccine candidates are used to immunize mice. An ELISA plate specific to the relevant regions of the virus was developed and it was determined that it produced a neutralizing antibody response by indirect ELISA test.