Şanlıurfa-Harran Ovası Fırat Sulama Birliği sahasındaki sulama suyu dağıtım ve kullanım etkinliğinin belirlenmesi
Determination of irrigation water distribution and usage efficiencies in the area of Fırat irrigation union in Şanlıurfa-Harran plain
- Tez No: 84758
- Danışmanlar: PROF.DR. LOKMAN DELİBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, sulamaya 1995 yılında açılan Şanlıurfa-Harran Ovası Fırat Sulama Birliği sulama sahasındaki su kullanım ve dağıtım etkinliğini belirlemek için yapılmıştır. Bu amaçla; bölgedeki sulama uygulamalarının genel durumu, toprakların fiziksel özellikleri ve infiltrasyon karakteristikleri belirlenmiş, sulama randımanları, su iletim randımanları ve drenaj sularının sulamalarda kullanılma durumları saptanmıştır. Yüzey sulama yöntemlerindeki akış uzunlukları USDA-SCS yöntemine göre, optimum sulama suyu kullanımını tespit etmek için sulama zamanı ve sulama suyu miktarları belirlenmiştir. Bu amaçla FAO tarafından geliştirilen CROPWAT paket programı kullanılmıştır. Bölge çiftçisinin sulu tarım ile ilgili bilgileri oldukça azdır. Toprakların bünyeleri killi olmasına rağmen, sabit infiltrayon hızlan oldukça yüksektir (0,55-4,96 cm/saat). Su uygulama randımanları % 31,45-50,40 su iletim randımanları ise % 85,2-99,7 arasında değişmektedir. Drenaj suyu kalitesi, sulama suyu kaynağı olan Fırat nehir suyu ile aynı kalitededir (C2S1). Birim düz tava ve uzun tava ile karık boylan eğim ve uygulanan debiye bağlı olarak 36-400 m arasında değişmekle beraber, genellikle 100- 250 m arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine irrigation efficiency and efficiencies of irrigation water conveyence in the region of Fırat Irrigation union in the plain of Şanlıurfa-Harran which was opened to irrigation in 1995. To do this study, followings items were determined in the region: present positions of the irrigation efficiency, physical properties of the soil, infiltration characteristics of the soil, irrigation efficiency, efficiency for conveyence of irrigation water, and use of drainage water in the irrigation. The flow length for surface irrigation was determined based on USDA- SCS method. Besides, irrigation interval and amount of irrigation were determined for optimum irrigation in the region. To do so, CROPWAT computer program developed by FAO was used. Farmers in the region have lack of knowledge about irrigated agriculture. Although texture of the soil in the region was clay, infiltration was quite high such as 0,55-4,96 cm/h. Application efficiency of irrigation and efficiency of conveyence for irrigation water was 31,45-50,4% and 85,2-99,7 % respectively. Drainage water quality was same as the water quality of Fırat River (C2S1). The length of furrow, plain border and long border was between 36 m and 400 m according to the slope and flow rate. However, this length was between 100 m and 250 m in general.