Tekirdağ ilinde tüketime sunulan tahin helvalarının ve yağlarının fiziksel, kimyasal nitelikleri üzerine bir çalışma
A Study on physical and chemical properties tahin halva and the oils collected from markets in Tekirdağ city
- Tez No: 84759
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Tahin helvası Türklere özgü sevilen bir gıda olup ülkemizde ve dünyanın bir çok ülkesinde tüketilmektedir. Bu çalışmada Tekirdağ il merkezinde tüketime sunulmuş farklı marketlerden sağlanmış 16 adet tahin 4 adet yazlık helva örneği ve yağlan ilgili Türk standartlarına göre analiz edilmişlerdir. Analiz sonuçlan ortalama olarak şu şekilde tespit edilmiştir. Su oram %3.75, yağ miktarı %28.33, protein miktarı %11.7, toplam Şeker %42.57 ( sakkaroz olarak ), kül miktarı%1.37, tahin miktarı %53. 68, serbest yağ asitleri %0. 74 (oleik asit olarak), peroksit sayısı 4.87 meq O2 /kg, sabunlaşama sayısı mg KOH /gr yağ, iyot sayısı 102 gr iyot/ 100 gr yağ ve kırılma indisi 20 °C de 1.473 tür. Helva örneklerinin %60'mın oda sıcaklığında donduğu gözlenmiştir. Yağların donması tahin helvalarında tağşişin yapılmış olabileceğinin delili sayılabilir.
Özet (Çeviri)
Turkish halva is one of the must popular foods of Turkey. It is known in many countries of Asia and Europes. In this study, 16 tehina and 4 caramel halva samples and the oils according to Turkish standarts were analysed. The samples were collected from different markets in Tekirdağ city. The mean value the investigate parameters were follows; water 3,75 %, oil 28.33 % protein content 1 1.7 % total sugar 42.57 % (af saccharose), ash content 1.37 % tehina content 53.68 %, free fatty acids 0.70 % (as oleic acid), perokside number 4.67 meq Oj/kg oil, si aponification number 183 mg KOH g oil, iodine number 102 g, iodine / 100 oil, and refractive inde. 1.473 (at 20 °C). Some of the oils extracted from some samples (% 60) was hardened immediately after extraction process. It was concluded that these samples may have been adulerated by using different oils other than sesame oil which is specified in food regulations laws.