Tekirdağ Merkez ilçede kanatlı eti tüketim düzeyinin incelenmesi
The Poultry meat consumption evaluation in Tekirdağ central
- Tez No: 84757
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TEKİRDAĞ MERKEZ İLÇEDE KANATLI ETİ TÜKETİM DÜZEYİNİN İNCELENMESİ Sevim GAYTANCIOĞLU Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr.Hasan AKYÜREK 1999, Sayfa : 27 Jüri : Yrd.Doç.Dr.Cemal POLAT, YrdDoç.Dr.Hasan AKYÜREK Yrd.Doç.Dr. Yahya Tuncay TUNA Bu araştırmanın amacı Tekirdağ merkez ilçede kişi basma düşen kırmızı ve beyaz et betimini hesaplamaktır. Ayrıca et tüketimini etkileyen faktörler de bu araştırma ile beraber incelenmiştir. Tekirdağ merkez ilçede 271 tüketiciye anket uygulanarak yapılan tüketicilerin kırmızı et, tavuk eti ve balık eti tüketimlerine ilişkin araştırma sonuçlarına göre, Tekirdağ'da kişi basma tavuk ve balık eti tüketimi Türkiye ortalamasının üzerinde, kırmızı et tüketimi ise yaklaşık % 31 oranında akındadır. Tekirdağ'da kişi başına kırmızı et tüketimi Türkiye ortalaması olan (1995) 20.4 kg'ın oldukça altında bir rakam olan 15.6 kg' dır. Buna karşın tavuk ve balık eti tüketimi Türkiye ortalamasının yaklaşık 2 katıdır. Bunun nedenleri araştırıldığında kırmızı et tüketiminin az olmasının en büyük nedeninin kırmızı etlerin kolesterol, damar sertliği ve kalp hastalığı risklerini artırmasından ötürü beyaz etlere göre pek tercih edilmemesi olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca kırmızı etler tavuk ve balık etlerine göre pahalı olduğundan tüketiciler tarafından yeterince tercih edilmemektedirler. Tüketicilerin gelir seviyeleri arttıkça daha fazla tavuk eti tükettiklerini araştırma sonuçlarından anlaşılmaktadır. Gelir seviyesinin artması tavuk etinin tersine olarak kırmızı et tüketimini fazla arttırmamaktadır. Özellikle gelir seviyesi arttıkça parça tavuk etine olan ilgi de artmaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden biri Tekirdağ merkez ilçede çok sayıda tavuk ve ürünleri satan firmaların bulunmasıdır. ANAHTAR KELİMELER : Tavuk eti, kırmızı et, balık eti, tüketim, tercih
Özet (Çeviri)
SUMMARY Thesis of Master TEKİRDA? MERKEZ İLÇEDE KANATLI ETİ TÜKETİM DÜZEYİNİN İNCELENMESİ Sevim GAYTANCIO?LU The Universty of Trakya, The Faculty of Agriculture in Tekirdağ Dept. of. Animal Science Advisor : Ass.Prof. Hasan AKYÜREK 1999, Pages : 27 Jury : Ass.Prof. Cemal POLAT, Ass.Prof. Hasan AKYÜREK Ass.Prof. Yahya Tuncay TUNA The intention of this research is to calculate the red and white meat consumption per person in Tekirdağ central city. Furthermore, the factors that affect meat consumption have also been examined within this study. According to the results of the survey that has been carried out by surveying 271 consumers in Tekirdağ central city, in order to determine their consumption of red meat, poultry and fish in Tekirdağ, poultry and fish consumption is above Turkey average and red meat consumption is a proximately 31 % below. İn Tekirdağ red meat consumption per person is 15.6 kg which is a figure quite below the Turkey average which is 20.4 kg (1995). On the other hand, fish and meat consumption is approximately twice the Turkey average. When the reasons are examined, it is seen that the main reason for red meat consumption being low, is its not being preferred over poultry and fish due to the fact that it increases cholesterol, arteriosclerosis and heart diseases. Besides, red meat is more expensive than poultry and fish making it less preferable by consumers. It is understood from the survey results that as the income levels of the consumers increase, they consume more poultry. The increase in the level of income does not increase red meat consumption, unlike poultry consumption. As the level of income increases, especially poultry by pieces is preferred. One of the main reasons for that is the presence of several companies in Tekirdağ central city, that sell poultry and side products KEY WORDS : Poultry, red meat, fish meat, consumer, consumption T,C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ