Kuru soğanın hasada yönelik bazı özelliklerinin saptanması kazıcı bıçaklı tip hasat makinasının geliştirilmesi ve diğer hasat yöntemleri ile karşılaştırılması üzerine bir araştırma a Research on determination of dry onion properties related with harvesting, developing knife type onion digger and comparing with another harvesting methods
- Tez No: 84760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHATTİN AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Doktora Tezi Kuru Soğanın Hasada Yönelik Bazı özelliklerinin Saptanması, Kazıcı Bıçaklı Tip Hasat Makinasının Geliştirilmesi Ve Diğer Hasat Yöntemleri İle Karşılaştırılması Üzerinde Bir Araştırma Bahri GÖKTÜRK Trakya Üniversitesi Tekirdağ Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Bahattin AKDEMİR 1999, Sayfa: 96 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jüri: Prof. Dr. Yunus PINAR Jüri: Doç. Dr. Bahattin AKDEMİR Bu araştırma 1997 ve 1998 yıllarında Tekirdağ İline bağlı Kayı Köyü ve T. Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesinde tarla ve laboratuvar denemeleri şeklinde yürütülmüştür. Araştırmanın amacı; kuru soğan üretiminde önemli problemlerden birisi olarak karşılaştığımız soğan hasadının, elle yapılması yerine makina ile yapılabilirliğini ve makina ile hasadı etkileyecek özelliklerinin neler olduğunun araştırılmasıdır. Bölgemizde, kuru soğan hasadının sadece elle hasat gibi, yoğun insan enerjisi gerektiren hasat yönteminin dışında, farklı seçeneklerin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, üç ayrı makinalı hasat yöntemi ve elle hasat yöntemi verilerinin birbiriyle karşılaştırılması yapılmıştır. Hasat yöntemlerinin performansları, Doering, 1980'egöre değerlendirilmiştir. Çeki kuvveti; çift traktör yöntemine göre, yakıt tüketimi; dolu depo yöntemine göre, iş başarısı; alan iş başarısı ve ürün iş başarısı yöntemine göre, kayıplar; hasat yöntemlerindeki zedelenme kayıpları ve depolama kayıplarına göre, verim; iş başarılarına göre saptanmıştır. Ayrıca, uygulanan mekanizasyon yöntemlerinin enerji girdileri saptanmıştır. Araştırmada, aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. 1. Denemeye alınan 2 nolu soğan arpacığının ortalama uzunluğu 31,075 mm, genişliği 16,2 mm, ağırlığı 4,87 g., küreselliği % 52,13, hacim ağırlığı 4 gr/cm3, hektolitre ağırlığı 480 gr, 1 It'deki dane sayısı 120 adet olarak belirlenmiştir. Bu arpacıktan elde edilen kuru soğanların 1. sınıf, orta boy olduğu saptanmıştır. 2. Tarla toprağının fiziksel ve kimyasal analiz sonuçlarına göre; Kil- Kıl tekstür sınıfında, 2,65 tane yoğunluğunda olup, kuru soğan yetiştiriciliğine elverişli olduğu görülmüştür. Toprağın kesilme direnci ise ortalama 121,7 kPa olarak saptanmıştır. 3. Hasat makinalarının iş başarıları; asılır tip bıçaklı soğan hasat makinasında 0,16 ha/h, yarı asılır tip döner milli soğan hasat makinasında 0,26 ha/h ve elle hasatta ise 0,0038 ha/h olarak bulunmuştur. Çekilir tip kombine hasat makinası ile hasatta, büyük keseklerin oluşması ve soğanın toprağa karışması nedeni ile bu makine denemeden "çekilmiştir. Net iş başarıları yönünden, yarı asılır tip döner milli soğan hasat makinası başarılı bulunmuştur. Hasat makinalarının verimi ise; asılır tip bıçaklı soğan hasat makinasında % 53,3, yarı asılır tip döner milli soğan hasat makinasında % 86,6 olarak saptanmıştır. Makinaların ortalama en yüksek çeki kuvveti değerleri; yarı asılır tip döner milli soğan hasat makinasında 407 kp, asılır tip bıçaklı soğan hasat makinasında ise 366 kp olarak saptanmıştır. 4. Hasat yöntemlerindeki toplam ürün kayıpları; elle hasatta, birinci yıl % 3 ikinci yıl % 3,2, asılır tip bıçaklı soğan hasat makinasında % 2,775 ve yarı asılır tip döner milli soğan hasat makinasında ise % 0,8 olarak saptanmıştır. Soğanın depolama süresince meydana gelen ortalama kayıp ise % 1 olarak saptanmıştır. 5. Uygulanan hasat yöntemlerinin enerji girdilerinden, toplam makina enerjisi; asılır tip bıçaklı soğan hasat makinasının 83,52 MJ/da, yarı asılır tip döner milli soğan hasat makinasının 62,41 MJ/da ve elle hasatta ise 50,539 MJ/da olarak saptanmıştır. İşçilik enerji girdileri; en yüksek 48,3 MJ/da olarak elle hasat yönteminde bulunmuş olup, asılır tip bıçaklı soğan hasat makinasında 2, 875 MJ/da, en düşük yarı asılır tip döner milli soğan hasat makinasında ise 0,88 MJ/da olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Ph.D. Thesis A Research on Determination of Dry Onion Properties Related With Harvesting, Developing Knife Type Onion Digger and Comparing With Another Harvesting Methods Bahri GÖKTÜRK Trakya University Tekirdağ Agricultural Faculty Department of Agricultural Machinery Trakya University The Institute of Natural Sciences Agricultural Machinery Mainscience Section Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Bahattin AKDEMİR 1999, Page: 96 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jury: Prof. Dr. Yunus PINAR Jury: Doc. Dr. Bahattin AKDEMİR This research was made during 1997-1998 in Kayi Village in Tekirdağ Province and T.U. Tekirdağ Agricultural Faculty as field and laboratory tests. The aim of this research is to investigate probability with machine instead of manpower and to investigate properties that affect on harvesting with machine. In Trakya Region, it was aimed that different methods were developed instead of harvesting by hand that was necessitated dense manpower. In this research, three different harvesting methods by machine were compared with harvesting by hand. Performances of harvesting methods were evaluated according to Doering 1980. Drawbar pull, fuel consumption, efficiency, losses and output were determined by using following methods or data respectively; doubleV tractor methods, full store methods, field efficiency and product efficiency methods, bruised losses and storing losses amount, efficiencies. In addition energy inputs of mechanization methods that were applied were determined. The results of this experiment are the following: 1. Mean length, width, weight, spherical coefficient, volume weight, hectolitre weight and number of sets in one litre of onion sets that were used in tests were respectively: 31.075 mm, 16.2 mm, 4.87 mm, %52.13, 4 gr/cm3, 480 gr, 120. Onions that were obtained from this onion sets were first class and have got middle size. 2. Field soil is in clay-loam texture class and its piece density is 2,65 according to physical and chemical analysis results. It was suitable for onion growing. Mean cut - off resistance of soil was determined as 121,7 kPa. 3. Efficiencies of harvesting machines were determined as 0.16 ha/h for engraver with knife type harvesting machine, as 0,26 ha/h for half mounted with revolving mile type harvesting machine and as 0,0038 ha/h for harvesting by hand. Tractor-drawn type combine harvesting machine didn't test because of forming big clods and mixing onion to soil. According to net efficiencies, half mounted with revolving mile type harvesting machine was founded as the most successful machine. Output of harvesting machines were determined as 53.3 % for tractor engraver with knife type harvesting machine, as 86.6 %for half engraver with revolving mile type harvesting machine. Mean drawbar pulls were determined as 366 kp for mounted with knife type harvesting machine, as 407 kp for half mounted with revolving mile type harvesting machine. 4. Total product losses at harvesting methods were determined as 3 % for harvesting by hand at first year, 3.2 %at second year, as 2.775 for tractor engraver with knife type harvesting machine, as 0.8% for half mounted with revolving mile type harvesting machine. Mean loss of during storage period was determined as 1 %. 5. Total machine energy that was founded from energy income of harvesting methods were determined as 83.52 MJ/da for tractor engraver with knife type harvesting machine, as 62.41 MJ/da for half mounted with revolving mile type harvesting machine and as 50.539 MJ/da for harvesting by hand. Maximum workmanship energy incomes was determined on harvesting by hand as 48.3 MJ/da. Minimum workmanship energy incomes was determined on half engraver with revolving mile type harvesting machine as 0.88 MJ/da. It was determined as 2.875 MJ/da at tractor engraver with knife type harvesting machine.