Bilim ve sanat merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin iş sağlığı ve güvenliği algı düzeyinin belirlenmesi
Determining the occupational health and safety perception levels of teachers working in the science and art centers
- Tez No: 847622
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SELİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Özel yetenekli öğrencilerin kendilerine özgü özelliklerinin erken yaşlarda fark edilerek doğru ve en üst seviyede kullanmasına yardımcı olmak için destek eğitimi felsefesiyle kurulan Bilim ve Sanat Merkezleri ülkemizin tüm illerinde ve birçok ilçe merkezinde eğitim-öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Belirlenmiş özel kriterlerin değerlendirilmesiyle öğretmen seçimlerinin gerçekleştirildiği Bilim ve Sanat Merkezlerinde öğrencilere birçok atölye imkânı sunulmaktadır. Elektronik, robotik, kimya, matematik gibi alanlardan müzik, drama, koro gibi çeşitli sanat alanlarına kadar çok farklı kategorilerde farklı yeteneklerin ortaya çıkartılması Bilim ve Sanat Merkezlerinin var olma felsefesini net olarak göstermektedir. Bu sürecin en önemli yapı taşlarından biri de Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev yapmakta olan öğretmenlerdir. Tüm bu eğitim-öğretim süreçlerine çeşitli atölye etkinliklerinden uygulama tabanlı yarışmalara kadar aktif katılım gösteren öğrenciler ve öğretmenlerin iş kazalarına karşı korunması oldukça önemli bir konudur. Bu süreçlerde birçok yasal önlem alınmış olsa da sürecin öznesi Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenleridir. Bu araştırmada Bilim ve Sanat Merkezlerinde görev yapan öğretmenlerin İş sağlığı ve Güvenliği konusundaki algı düzeyleri incelenmiştir. Türkiye genelindeki farklı Bilim ve Sanat Merkezlerinden öğretmenlerin katılımıyla bir anket çalışması gerçekleştirilmiş, elde edilen veriler analiz edilerek yorumlanmıştır. Ayrıca, elde edilen sonuçlar literatürdeki benzer çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş ve çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Science and Art Centers, established with the philosophy of support education to help specially talented students recognize their unique characteristics at an early age and use them correctly and at the highest level, carry out educational activities in all provinces of our country and in many district centers. Many workshop opportunities are offered to students in Science and Art Centers, where teachers are selected by evaluating special criteria. Revealing different talents in many different categories, from fields such as electronics, robotics, chemistry and mathematics to various art fields such as music, drama and choir, clearly shows the philosophy of the existence of The Science and Art Centers. One of the most important building blocks of this process is undoubtedly the teachers working in Science and Art Centers. It is very important to protect students and teachers who actively participate in all these education and training processes, from various workshop activities to various application-based competitions, against work accidents. Although many legal measures have been taken in these processes, the main subject of the process is the Science and Art Center teachers. In this research, the perception levels of teachers working in Science and Art Centers regarding Occupational Health and Safety were examined. A survey was conducted with the participation of teachers from different Science and Art Centers across Turkey, and interpretations were made by analyzing the data obtained. Finally, the results were evaluated comparatively with the results of similar studies in the literature and various suggestions were presented.