Oyunculukta konuşma anatomisi ve beden ilişkisi
Speech anatomy and body relation in acting
  1. Tez No: 847624
  2. Yazar: ZEYNEP NUTKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERDENK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Oyunculukta Konuşma Anatomisi ve Beden ilişki başlıklı bu tez, oyunculuk çalışmalarında özellikle konuşma sanatı alanına farklı bir bakış açısı kazandırmak amacıyla yazılmıştır. Konuşma eyleminin sadece üst beden ve solunum organları/kasları ile sınırlı kalması, ilgili kişilerin bilgisini sığ ve sınırlı kılmaktadır. Bu nedenle, konuşmanın tüm bedeni kapsayan, oldukça karmaşık bir işleyiş olma gerçeğinden yola çıkarak, beden yani tüm konuşma ve solunum organları, kasları, sinir sistemi, ilişkili diğer kaslar detaylı olarak ancak yine konuşmanın öğeleri olan nefes ve ses kavramları temel alınarak açıklanmıştır. Tezin içeriğindeki bilgiler kesinlikle teşhis ve tedavi amaçlı KULLANILAMAZ. Bu bilgiler konuşma eylemini ve öğelerini (nefes/ses) daha somut ve görünür kılmak, egzersizler ya da eğitim sırasında kişide farkındalık yaratmak amacıyla verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The entitled thesis“Speech Anatomy and Body Relation on Acting”is determined to bring a different view and search new ways to speech studies on acting. To limit the speech act only with the upper body would also limit the knowledge and make it shallow. For this reason, based on the fact that speech is a complex process related to the whole body; respiratory organs, muscles, nervous system and related muscles are explained in details, on the basis of breath and voice. The information in the thesis CANNOT BE USED for diagnosis and treatment purposes. This information is given to make the act of speaking and its elements more concrete and visible, and to raise awareness during exercises or training.