C-4 I serviks kanseri hücrelerinde Melphalan' ın antiproliferatif etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the antiproliferative effect of Melphalan on C-4 I cervical cancer cells
  1. Tez No: 847638
  2. Yazar: MERVE MALKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Serviks kanseri, genetik mutasyonlar ve çeşitli dış etkenlerle ilişkilendirilen, kadınlarda sık görülen bir kanser türüdür. Kontrolsüz hücre bölünmesine neden olan bu hastalığın tedavisinde cerrahi müdahale ve kemoterapi önemli rol oynamaktadır. Kemoterapötik ajanların kanser hücrelerinde apoptozu tetikleyen dozunun belirlenmesi, etkili tedavi stratejilerinin oluşturulmasında kritik bir adımdır. Bu tez çalışması, serviks kanseri kökenli C-4 I hücre hattı üzerinde Melphalan adlı azot hardalı türeviden türetilen bir kemoterapötik ajanın antiproliferatif etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Melphalan'ın bu hücre hattındaki sitotoksik etkisi, farklı doz ve zaman aralıklarında değerlendirilerek, tedavi potansiyeli incelenmiştir. Melphalan'ın antiproliferatif etkisini belirlemek adına, 24 ve 48 saatlik uygulamalarda altı farklı doz (D1 = 50 µM, D2 = 100 µM, D3 = 200 µM, D4 = 400 µM, D5 = 600 µM, D6 = 800 µM) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is a common type of cancer in women that is associated with genetic mutations and various external factors. Surgery and chemotherapy play an important role in the treatment of this disease that causes uncontrolled cell division. Determining the dose of chemotherapeutic agents that trigger apoptosis in cancer cells is a critical step in establishing effective treatment strategies. This thesis aims to investigate the antiproliferative effect of Melphalan, a chemotherapeutic agent derived from nitrogen mustard derivative, on C-4 I cell line of cervical cancer origin. The cytotoxic effect of Melphalan on this cell line was evaluated at different doses and time intervals and its therapeutic potential was examined. In order to determine the antiproliferative effect of Melphalan, six different doses (D1 = 50 µM, D2 = 100 µM, D3 = 200 µM, D4 = 400 µM, D5 = 600 µM, D6 = 800 µM) were used at 24 and 48 hours.