Keban Baraj Gölü'nde yaşayan carassius auratus türünün mtDNA analizi
MtDNA analysis of carassius auratus species living in Keban Dam Lake
  1. Tez No: 847668
  2. Yazar: BİRSEN SÖYLEMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF PARMAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giderek gelişen teknoloji ile canlıların biyolojik ekosistemleri de değişmektedir. Buna bağlı olarak canlıların bulundukları habitatlar da olumsuz etkilenmektedir. Farklı kıta veya farklı ekosistemlerden gelen farklı tür canlılar yerli türün habitatını tehdit etmekte ve rekabete sebep olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı; Elazığ ilinin Keban Baraj Gölü'nde yaşayan, C.auratus popülasyonu için mtDNA Cyt b ve D loop gen bölgesinde analiz yapılarak tür tanımlaması ve genetik çeşitliliğinin tespit edilmesidir. Bu çalışmada balıkçılardan satın alınan bu türe ait toplam 20 bireyin DNA izolasyonları kit yardımı ile yapılmış olup, mitokondriyal DNA'ya ait olan Cyt b ve D loop bölgeleri çalışılarak sekans analizleri gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu analizler sonucunda, 20 birey içinde bulunan popülasyonun herhangi bir varvasyon göstermediği ve aynı genetik özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Sayısı giderek artan bu tür, habitat kaybı, aşırı avlanma gibi sorunlardan dolayı baskı altında olan yerli türlerin sayısının daha çok azalmasına neden olmaktadır. Bu olumsuz durumun önüne geçilebilmesi için üreme dönemlerinden önce ortamdan uzaklaştırarak yerli ve doğal türlerin sürdürülebilir olmasını sağlamak için bu balık türü ile mücadele edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, the biological ecosystems of living things are also changing. Accordingly, the habitats where living creatures live are also negatively affected. Different species of creatures coming from different continents or different ecosystems threaten the habitat of the native species and may cause competition. The purpose of this study: Species identification and genetic diversity were determined by analyzing the mtDNA Cyt b and D loop gene region for the C.auratus population living in the Keban Dam Lake of Elazığ province. In this study, DNA isolations of a total of 20 individuals of this species purchased from fishermen were made with the help of a kit, and sequence analyzes were carried out by studying the Cyt b and D loop regions of mitochondrial DNA. As a result of these analyses, it was determined that the population of 20 individuals did not show any variation and had the same genetic characteristics. This increasing number of species causes the number of native species, which are under pressure due to problems such as habitat loss and overfishing, to decrease further. In order to prevent this negative situation, it is necessary to combat this fish species in order to ensure the sustainability of local and natural species by removing them from the environment before their breeding period.