Bal arısı ve bal arısı ürünlerinden Lactobacillus kunkeei izolasyonu ve karakterizasyonu
Isolation and characterization of Lactobacillus kunkeei from honey bee and honey bee products
  1. Tez No: 847672
  2. Yazar: MERVE AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ DEVRİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bal arıları, insan gıdası ve bazı farmasötik ürünlerin üretiminde önemli bir rol oynamasının yanı sıra, polinasyona olan büyük katkısı sebebiyle yeryüzünde yaşamın sürdürülebilmesinde de oldukça önemli bir role sahiptir. Bununla birlikte, nosema ve varroa gibi bir takım arı hastalık ve zararlıları dünyadaki bal arısı varlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bal arılarının vücut kısımlarında bulunan ve probiyotik özellik gösterdiği bilinen Lactobacillus kunkeei (Apilactobacillus kunkeei) bakterisinin bu hastalıkların etmeni olan patojenlere karşı antimikrobiyal etki gösterdiği bilinmektedir. Bu tez çalışması kapsamında bal arısı ile polenden L. kunkeei bakterisinin izolasyonu ve kısmi karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde bulunan kovanlardan toplanan bal arılarının (Apis mellifera italica) midelerinden 42, polen örneklerinden ise 2 adet olmak üzere toplam 44 adet laktik asit bakterisi izole edilmiştir. Gram boyamaları sonucunda tüm izolatlar Gram (+) olarak belirlenmiştir. Mikroskobik incelemeler tüm izolatların basil hücre morfolojisine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca yine tüm izolatlar katalaz testinde negatif sonuç üretmişlerdir. 16S rRNA sekansı belirlenen 5 adet izolattan 2 tanesi %100, 2 tanesi %99.92, 1 tanesi de %99.79 oranlarında L. kunkeei bakterisi ile benzerlik göstermiştir. Tez kapsamında elde edilen izolatların probiyotik ve antimikrobiyal özelliklerinin belirlenmesi ile bu izolatlar arı bağışıklık sistemini destekleyici preparatların hazırlanmasında potansiyel kaynak olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Honey bees play a crucial role not only in the production of human food and certain pharmaceutical products but also in sustaining life on Earth due to their significant contribution to pollination. However, various bee diseases and pests, such as Nosema and Varroa, pose serious threats to bee populations worldwide. It is known that Lactobacillus kunkeei (Apilactobacillus kunkeei), a bacterium found in various parts of honey bees' bodies, exhibits probiotic properties and shows antimicrobial effects against pathogens responsible for these diseases. This thesis aims to isolate and partially characterize L. kunkeei bacteria from honey bees and their products, such as honey and pollen. A total of 44 lactic acid bacterial isolations were carried out, including 42 from the stomachs of honey bees (Apis mellifera italica) collected from hives at the Research and Application Farm of Çukurova University Faculty of Agriculture, and 2 from pollen. Gram staining revealed that all isolates were Gram-positive. Microscopic examinations indicated that all isolates had a bacillus cell morphology. Furthermore, all isolates tested negative in the catalase test. Among the 5 isolates for which the 16S rRNA sequence was determined, 2 showed 100% similarity, 2 showed 99.92%, and 1 showed 99.79% similarity to L. kunkeei. The determination of probiotic and antimicrobial properties of the isolates obtained within the scope of the thesis could potentially serve as a source for the preparation of supplements supporting the bee immune system.