2023 yılında alınan proton-proton çarpışma verileri ile CMS dedektörünün Hadronik Uç Kapak (HE) kalorimetresindeki silikon foto çoğaltıcıların performans analizi
Performance analysis of silicon photomultipliers in the Hadronic Endcap (HE) calorimeter of the CMS detector with proton-proton collision data collected in 2023
- Tez No: 847674
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE POLATÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
2019 yılında başlayan üç yıllık yoğun bir bakım, onarım ve yenileme sürecinin ardından, CMS deneyi 2023 yılında √s = 13.6 TeV kütle merkezi enerjisi ile tekrar veri toplamaya başlamıştır. Parçacıklar dünyasında olup bitenleri anlamamız için uzun yıllardır kullanılan CMS dedektörü, BHÇ'de veri alınırken yüksek oranda radyasona maruz kalmaktadır. Alt dedektörlerde çarpışma noktasına yakınlığına bağlı olarak oluşan radyasyon hasarı, belirli zaman aralıklarında yapılan iyileştirmelerle giderilmeye çalışılmaktadır. Çünkü alt dedektörlerden alınan sinyallerin doğruluğu, fizik analizleri açısından oldukça önemlidir. Bu tezde, BHÇ'deki CMS dedektörü ile toplanan √s = 13.6 TeV kütle merkezi enerjili Run3 FEVT (Tüm Olay) verileri kullanılarak CMS Hadronik Kalorimetre (HKAL)'nin alt dedektörlerinden biri olan Hadronik Uç Kapak (HE) kalorimetresinin performansı test edilmiştir
Özet (Çeviri)
After a three-year intensive maintenance, repair and renewal process stared in 2019, the CMS experiment restarted collecting data with the center of mass energy of √s = 13.6 TeV in 2023. The CMS detector, which has been using for many years to understand what is happening in the world of particles, is exposed high radiation during the data taking at the LHC. This radiation damage, which occurs in the sub-detectors due to their closeness to the collision point, is tried to be eliminated by improvements made at certain time intervals. Because the accuracy of the signals obtained from the sub-detectors is very important for physics analyses. In this thesis, the Run3 FEVT data with the center of mass energy of √s = 13.6 TeV collected with the CMS detector at the LHC was used to test the detector performance of the Hadronic Endcap (HE) calorimeter, which is one of the sub-detector of of the CMS Hadronic Calorimeter (HCAL).