Fiziksel ve kimyasal rafinasyon yöntemleri ile üretilen ayçiçeği yağlarında rafinasyon aşamaları ve son üründeki bazı metal miktarlarının belirlenmesi üzerine bir araştırma
A Study on determining sunflower oil refinetion phaser which produce with physical and chermical refinetion methods and some metal amounts in last product
- Tez No: 84769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEFİK KURULTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Fiziksel ve Kimyasal Rafinasyon Yöntemleri ile Üretilen Ayçiçeği Yağlarının Rafinasyon Aşamaları Ve Son Üründeki Bazı Metal Miktarlarının Belirlenmesi Üzerine Bir Araştırma Araştırmada fiziksel ve kimyasal rafinasyon yöntemlerini uygulayan iki adet işletmede rafinasyon aşamalarından numune alınarak demir(Fe), bakır(Cu), kurşun(Pb), kadmiyum(Cd) ve çinko(Zn) metallerinin miktarları Atomik Absorpsiyon Spektrometre yöntemi ile tespit edilmiştir. Fiziksel ve kimyasal rafinasyon aşamalarında yapılan analizler neticesinde alınan sonuçlardan en fazla azalmanın sırasıyla % 70,3 ve %73,8 lik miktarlarla demir metalinde olduğu tespit edilmiştir. Demir metalinin yan ısıra bakır'da %53.1 ve %48.3, kurşun'da %34.2 ve %21.6 ve kadmiyum'da %26.7 ve %50.0 ' lık azalmalar görülürken, çinko metalinde ise %68.0 ve % 134.5'lik bir artış belirlenmiştir. Rafinasyon yöntemlerindeki farklılıklar fiziksel rafinasyon (buharla rafinasyon) ve nötralizasyon aşamalarında belirginleşmektedir. En fazla azalmalar bu aşamalarda meydana gelmiştir. Fiziksel ve kimyasal rafinasyon yöntemlerinde alınan sonuçlarla ilgili olarak yapılan istatistiksel analiz değerlendirmelerinde demir ve çinko elementi için p < 0.05 seviyesinde önemli farklılık bulunurken, kurşun ve bakır elementi için ise p < 0.01 düzeyinde tespit edilmiştir. Kadmiyum elementi için rafinasyon yöntemleri açısından istatistiki olarak önem bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A Study On Determining Sunflower Oil Refinetion Phases Which Produce With Physical and Chemical Refinetion Methods and Some Metal Amounts in Last Product In this study, the samples are taken from two plants(factory) which were applied physical and chemical refinetion methods during refinetion phases. Iron(Fe), Copper(Cu), Lead(Pb), Cadmium(Cd) and Zinc(Zn) elements amounts are determined with Atomic Absorption Spectrophotometer method. At the end of analized in physical and chemical refinetion phases, the most decrease is occured in Iron element 70.3% and 73.8%, respectively. Out of iron there are occured decreases 53.1% and 48.3% in copper, 34.2% and 21.6% in lead and 26.7% and 50.0% in cadmium, however there is determined increase 68.0% and 134.5% in zinc element. Differences in refinetion methods are defined in physical refinetion (with steam refinetion) and neutrlization phases. The most decreases are occured this phases.