Ebelik öğrencilerine yönelik vajinal makat doğum yönetimi eğitsel mobil oyun tasarımı ve değerlendirmesi
Vaginal breech birth management educational mobile game design and evaluation for midwifery students
  1. Tez No: 847710
  2. Yazar: SUZİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu araştırmada, ebelik öğrencilerine yönelik vajinal makat doğum yönetimi (VMDY) eğitsel mobil oyun geliştirilmesi ve oyun destekli öğretimin öğrenme üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi planlanmıştır. Yöntem: Prospektif, ön test-son test tasarımlı, randomize kontrollü yarı deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirilen araştırmanın hazırlık aşamasında ebelere yönelik VMDY eğitsel mobil oyunu geliştirilmiştir. Uygulama aşaması, Şubat- Aralık 2022 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Bölümü 3. sınıfta öğrenim gören 79 öğrenci (oyun grubu=39, kontrol grubu=40) ile yürütülmüştür. Oyun grubundaki öğrencilere eğitsel mobil oyun ile, kontrol grubundaki öğrencilere ise geleneksel öğretim yöntemi ile VMDY eğitimi verilmiştir. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Özellikler Formu, VMDY Bilgi Testi, Ders Etkinliğini Değerlendirme Formu, Derse İlişkin Genel Memnuniyet Düzeyi Testi ve Vajinal Makat Doğum Yönetimi Mobil Oyunu Değerlendirme Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde sayısal yöntemler ve istatistiksel testler kullanılmıştır. Bulgular: Oyun grubundaki öğrencilerin VMDY bilgi testi 0. gün puan ortancasının, kontrol grubundakilere göre anlamlı şekilde yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05), zamanla birlikte her iki gruptaki katılımcıların puanlarında düşüş olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Çalışma sonucunda geliştirilen eğitsel mobil oyunun öğrencilerin VMDY bilgi düzeyini artırdığı, ancak uzun vadeli bilginin kalıcılığında etkili olmadığı belirlenmiştir. VMDY öğretimi için geliştirilen eğitsel mobil oyunun, geleneksel öğretim yöntemine entegre edilerek pekiştirici bir yöntem olarak kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This research aimed to develop educational mobile game for midwifery students focused on the management of vaginal breech birth (MVBB) and to assess the impact of this game-supported instruction on learning. Method: In the preparatory phase of the study, educational mobile game for VBBM was developed for midwives. The implementation phase was conducted as prospective, pretest-posttest designed, randomized controlled quasi-experimental study. Between February and December 2022, 79 third-year students (game group=39, control group=40) enrolled in the Midwifery Department at Kocaeli University Faculty of Health Sciences participated. Students in the game group received MVBB training through the educational mobile game, while those in the control group received traditional teaching methods. Data were collected using the Introductory Features Form, MVBB Knowledge Test, Course Activity Evaluation Form, Course General Satisfaction Level Test, and Vaginal Breech Birth Management Mobile Game Evaluation Form. Results: It was observed that the median score of the MVBB knowledge posttest for students in the game group was significantly higher than that of the control group (p0.05). Over time, decrease in scores was noted for participants in both groups. Conclusion: The study revealed that the developed educational mobile game increased students' MVBB knowledge levels but was not effective in the long-term retention of knowledge. It is recommended to integrate the educational mobile game developed for MVBB teaching into traditional teaching methods as reinforcing tool.