Farklı probiyotik starter kültürler ile demineralize peynir altı suyu tozu kullanılarak fermente içecek üretimi
Fermented beverage production using demineralized whey powder with different probiotic starter cultures
  1. Tez No: 847714
  2. Yazar: SİBEL İZMİRLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA SÖBELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmanın amacı demineralize peynir altı suyu tozu ve prebiyotik kaynak olarak laktuloz ilavesiyle üretilen peynir altı suyunu, farklı probiyotik starter kültürlerle fermente ederek fonksiyonel peynir altı suyu üretimi gerçekleştirmektir. Fermantasyon amacıyla kullanılan probiyotik starter kültürler Lacticaseibacillus rhamnosus, Lacticaseibacillus reuteri, Lacticaseibacillus gasseri, Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB12 ve Propionibacterium freudenreichii subsp. shermanii dir. Üretilen fermente peynir altı suyu içecekleri, +4 ºC'de 28 gün boyunca depolanmış ve depolamanın 1., 7., 14., 21. ve 28. gününde fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizleri yapılarak sonuçlar istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Fermente peynir altı suyu içecekleri arasındaki kuru madde, kül, protein, karbonhidrat değerlerindeki farklılıklar önemsiz bulunmuştur(p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to produce functional whey by fermenting the whey produced by adding demineralized whey powder and lactulose as a prebiotic source, with different probiotic starter cultures. Probiotic starter cultures used for fermentation are Lacticaseibacillus rhamnosus, Lacticaseibacillus reuteri, Lacticaseibacillus gasseri, Bifidobacterium animalis subsp. lactis BB12 and Propionibacterium freudenreichii subsp. shermanii. The produced fermented whey drinks were stored at +4 ºC for 28 days and physical, chemical, microbiological and sensory analyzes were performed on the 1., 7., 14., 21. and 28. days of storage and the results were evaluated statistically. Differences in dry matter, ash, protein and carbohydrate values between fermented whey beverages were found to be insignificant (p>0.05).