Ortaokul öğrencilerinin ders çalışma becerileri ile sınav kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between study skills and exam anxiety in secondary school students
  1. Tez No: 847733
  2. Yazar: NEZAHAT KARAKÖSELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BESRA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı ortaöğretimde okuyan öğrencilerin ders çalışma becerileri ile sınav kaygıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu Esenyurt ve Başakşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi-özel; ortaokul kurumlarındaki 5. ile 6.sınıftaki 260 erkek, 253 kız öğrenci oluşturmuştur ve nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada,“Çalışma Becerilerini Değerlendirme Ölçeği/Öğrenci Formu'' ile ”Çocuklarda Sınav Kaygısı Ölçeği'' ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Kişisel değişkenleri ile ilgili cinsiyet, yaş, sınıf, aile, okul, anne baba eğitimleri ve gelir durumları, ailenin öğrenciye tavrıyla ilgili değişkenlerini içeren sorular yer almaktadır. Değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek ve demografik özelliklerine yönelik verilerin analizinde SPSS Programından yararlanılmış, uygun frekans ve yüzde hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle, ders çalışma becerilerinin sınav kaygısı toplam puanı ile düşünceler ve otonom tepkiler alt boyutları ile anlamlı düzeyde ilişkili olmadığı; ders çalışma becerileri ile alt boyut görev dışı davranışlar arasında ise negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, sınav kaygısının ders çalışma becerileri toplam puanı ile anlamlı düzeyde ilişkili olmadığı; sınav kaygısı ile etkili ödev yapma ve sınavlara hazırlanma, sistemli ve organize çalışma, çalışma ortamını düzenleme, düzenlilik ve sınıf içi davranış alt boyutları arasında negatif yönde, öğrenmede karşılaşılan güçlükler ile yardım isteme alt boyutları arasında ise pozitif yönde anlamlı düzeyde ilişki belirlenmesi, araştırmanın bu kapsamda ulaştığı bir diğer sonuçtur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to examine the relationship between the study skills of secondary school students and their test anxiety. The study group of the research is public-private affiliated to Esenyurt and Basaksehir District National Education Directorate; 260 male and 253 female students in the 5th and 6th grades in secondary school institutions were formed and the quantitative research method was applied. In the research,“Study Skills Assessment Scale/Student Form”,“Child Test Anxiety Scale”and Demographic Information Form were used. There are questions about personal variables related to; gender, age, class, family, school, parent's education and income status, and the family's attitude towards students. In order to reveal the difference between the variables and to analyze the demographic characteristics of the data, the SPSS Program was used. Appropriate frequency and percentage calculations were made. According to the findings, it was determined that study skills are not significantly associated with the total score of test anxiety and the sub-dimensions of thoughts and autonomous reactions. However, there is a negative and significant relationship between study skills and sub-dimension off-task behaviors. In addition, another result reached within the scope of the research is test anxiety was not significantly associated with the total score of study skills; It was determined that there is a negative correlation between test anxiety and the sub-dimensions of doing homework, preparing for exams, working in a systematic and organized manner, arranging the working environment, regularity and in-class behavior. Nevertheless, a positive relationship was determined between the difficulties encountered in learning and the sub-dimensions of asking for help.