TS 825'in revizyon taslağında önerilen standard hesap metodunu kullanarak mimari değişkenlerin binaların ısınma amaçlı enerji tüketimi üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Use the standard calculation method on the revision model of the TS 825 the explain effect of the architectural changeables on the buildings aim of the heating energy exhaust
  1. Tez No: 84780
  2. Yazar: NİLGÜN KESEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN DİLMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Yaşadığımız tüm mekanlarımızda günlük fonksiyanlarımızın verimli bir şekilde devamı için gerekli ısıl konforu ve bunun devamını sağlamak zorundayız. Aksi takdirde mekan için de çalışanların verimleri düşeceği gibi, o mekanı kullanan tüm kişilerin sağlıkları da bozulacaktır. Yapılarımızda, ısıl konforu minimum maliyetle sağlarken fosil yakıt tüketimini en aza indirmek çevreye zarar vermemek biz mimarların yapılarımızı tasarlarken çözmemiz gereken önemli bir sorundur. Binaların formu, saydam/opak yüzey oranı, bina kabuğunu oluşturan elemanların ısı geçirgenlikleri, kullanılan yalıtım malzemeleri ve uygulama detayları sonucu direkt etkiler ve mimarın kararları ile belirlenir. Ülkemizdeki yapıların önemli bir bölümünde ısı yalıtımı maalesef uygulanmamaktadır. Bu konuda ülkemizde mevzuat eksikliği de vardır. Ülkemizde inşa edilen yapılar için ısı yalıtım kuralları, TS 825 Binalarda sı Yalıtım Kuralları Standardı ile belirlenmekedir. Bu standardın dünyadaki ısı yalıtım kousundaki gelişmelerin gerisinde kaldığı görülerek, yeniden düzenlenmesi yoluna gidilmiş ve TS 825 revize-II- edilmiştir. Böylelikle ülkemizde de dünya kabullerine uygun bir ısı yalıtım standardı hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında; mimari değişkenlerin binaların ısınma amaçlı enerji tüketimi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme aşamasında, revize edilen TS 825 ile belirlenen hesap metodu kullanılmıştır. Böylece, bu metodun ve standardın da irdelenmesi mümkün olmuştur. TS 825 825 hesap metoduna göre yapılan araştırma, üç ayrı fonksiyona sahip yapı için örneklenmiştir. Bu binalar; konut (villa), işyeri ve okul (T.Ü. Çorlu Mühendislik Fakültesi) binalardır. Araştırmada her üç bina için öncelikle mevcut durumlara göre yıllık enerji gereksinimleri hesaplanmştır. Daha sonra ise bu yapılara ait mimari değişkenlere (U-değeri, hava değişim hızı, pencere duvar alanının değişimi, güneş enerji kazancı, gölge//güneş ışını geçirgenlik faktörü) bağlı olarak, yıllık enerji gereksinimdeki değişim araştırılmıştır. Bu araştırmada, tez çalışması için hazırlanan ve TS 825 hesap metodunun esas alındığı bir bilgisayar programından yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlar grafikler halinde düzenlenerek, mimari değişkenlerin yıllık yakıt gereksinimi üzerine ne şekilde etken olduğu yorumlanmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda görülmüştür ki, binaların toplam yıllık enerji ihtiyaçları doğru bir mimari projelendirme ile önemli ölçüde-Ill- azaltabilmektedir. Bu enerji ihtiyacı azalırken, ısıl konfor koşullarından da taviz verilmemektedir. Binalarda doğru ısıl yalıtım uygulamaları ile; harcanan toplam yıllık yakıt miktarı azaltılabilir. Böylelikle, çevreye zarar vermeden, hem de daha az fosil yakıt harcanarak sağlıklı ve verimli bir ısınma sağlanmış olur. Böylece tasarruf edilen miktarlara yeni yatırımlar yapabilecek ve gelecek nesillere daha kalkınmış bir ülke ve sağlıklı, yaşanabilir bir çevre bırakabilecektir.
Özet (Çeviri)
¦IV- SUMMARY We have to provide the heating system continously in all of our living places for making daily functions effective and efficient. In otherwise, employees in those places would become less and less efficient and everybody who related to those areas would become unhelathy. One of the most important problem wich should be solved by architectures while designing and constructing buildings is that provding effective and efficient heating system and to minimize fossil firing consumption. Some factors which are desided by architectures affect the result dirctly. These ar the form of the buildings, the rate of opaque surface, the ability for thermal diffusivity of companents, used in the surface of buildings, insulation materials, and other prastise details. However, heat insulation has not enough importance in Türkiye. Also theris lock of rules and regulations about heat insulation in Turkish Codes. Some rules about heat insulation is there TS 825 the Standards of Heat Insulation in Construction. Because of these standards are not enaugh to provide standards in the world, it was revised and by doing so Türkiye aims to reach world standards about heat insulation.-V- In this thesis study; the effects of architectural variables on energy consumption aiming heating were analysed. In all steps of the analyse, calculation method is taken from revised TS 825. It also gave the chance for analysing this method and standards. In this research in wich TS 825 calculation method was used is pratised on three buildings wich have different functions. These buildings are home, office and school (T.U. Çorlu Faculty Engineering). In the first step of research nearly necessity for heating energy in these buildings was calculated. Then, related to architectural variables (U- value, speed of iarchange, change in the rate of windo wall, earnings from solar energy, diffusivity factor of shadow/sunlight) of the buildings change in the yearly heating energy neccessity were researched. In this step a computer program wich has a base of TS 825 method was used. The results were formed as graphics and in what heating energy was interpreted. At the and of these studies, necessity for yearly heating energy might be decreased by the right architechtural proje. While neccesty for energy is decreasing, there is no need to sacrifised from heating comfort. By practising right heat insulation the amount of heating energy consuption could be derceased. So it is that both less energy consuption without any damage to gained environment and effective and efficient heating.-VI- Also, saved money from these applications could be used for new investment which help Türkiye to develop and to leave better enviroment and living conditions for next generations.