Bayındırlık ve İskan Bakanlığının eski ısı yalıtım yönetmeliği'nde önerdiği tip döşeme kesitlerinin değerlendirilmesi, yeni yönetmelik ve TS 825'e göre yeniden önerilmeleri
Evaluation of typical floor sections suggested administration and suggestions to new regulation and TS 825
- Tez No: 104235
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
BAYINDIRLIK VE İSKAN BAKANLIĞININ ESKİ ISI YALITIM YÖNETMELİĞİ'NDE ÖNERDİĞİ TİP DÖŞEME KESİTLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ, YENİ YÖNETMELİK VE TS 825' E GÖRE YENİDEN ÖNERİLMELERİ ÖZET Binalarda ısı yalıtımı; mevsim şartlarına göre binayı ısıtmak veya soğutmak için sağlanan soğuk ya da sıcak havanın dışanya kaçmasını/girmesini engellemektir. Bir başka deyişle duvar, döşeme, ve çatı elemanlarından ısı geçişini önlemektir. Isı yalıtımının üç boyutu vardır;. Enerji verimliliği : Enerji verimliliği, bir binanın ısıtma veya soğutma amaçlı enerji tüketimlerinin toplamının, gerekli fiziksel şartları sağlayarak minimum olmasıdır. Etkin bir ısı yalıtımıyla büyük ölçüde enerji tasarrufu yapılabilir.. Isıl konfor : Günümüzde özellikle konutlar, ofis ortamları ve alışveriş merkezleri gibi insanların toplu halde bulundukları yerlerde ısıl konforun sağlanması ön plana çıkmaktadır. Ancak sadece ortamın ısıtılmasıyla değil, ısıtma sisteminin bina kabuğu ve tesisat yalıtımıyla desteklenmesi sayesinde tam bir konfor sağlanabildiği bilinmektedir.. Hava kirliliği : Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerinde çok büyük olumsuz etkilerinin olduğu bilinen bir gerçektir. Uygun ısıtma sistemiyle yaşadığımız çevreye daha az kirletici gaz vererek daha sağlıklı ortamlarda yaşayabilmek için ısı yalıtımı yapılması gereklidir. Ülkemizde de bu konuyla ilişkili olarak çeşitli enerji tasarrufu kuradan ve yönetmelikleri çıkartılmıştır. Bu çalışmanın amacı; ekonomik kazanç, temiz bir çevre ve konforlu bir hayat sağlamakla birinci dereceden ilişkili ısı yalıtımı konusunda ülkemizde çıkan yönetmelik ve standartların belirli açılardan irdelenmesi, geçerliliklerinin etüd edilmesi ve değerlendirilmesidir. Ülkemizde standart ve yönetmelikler çok uzun aralıklarla revize edilmektedirler. Bayındırlık ve Iskan Bakanlığı'nın 1985 seneli Isı Yalıtım Yönetmeliği 15 yıl yürürlükte kalmıştır. Türkiye'nin bu konuda oldukça geri olduğunu farketmek zor değildir. Ancak büyük çabalarla yapılmış son revizyon ve yürürlüğe konup zorunlu hale getirilen TS 825 Isı Yalıtım Kuradan ve Isı Yalıtım Yönetmeliği umut vericidir. Dolayısıyla bu geçiş döneminin ürünü sayılabilecek bu çalışma kapsamında eski yönetmelikte verilmiş veriler irdelenmiş, ardından yeni yönetmeliğe göre yeniden ele alınmışlardır. Ortaya çıkan güncellenmiş dökümlerin ısı yalıtımı konusunda ışık tutacak birer veri niteliğinde olması hedeflenmiştir. Tezin bütünü 5 aşamadan oluşmaktadır 1. aşamada temel bilgilerin verilmesi ve genel kavramların tanıtılması amaçlanmıştır. 2. aşamada 1985 yönetmeliğinin bünyesindeki tip döşemelerin geçerli olanları ve geçersiz olanları ısı geçirgenlik hesap yöntemleriyle ortaya konulmuştur. 3. aşamada eski yönetmelikteki tip döşemeler 2000 yönetmeliğine göre yeniden önerilmişlerdir. 4. aşamada çeşitli mekanlann yoğuşma noktalarına uygun olarak yapılmış5. hesaplar sonucu bulunan değerlerin 2000 yönetmeliğindeki değerlerle karşılaştırılması yapılmıştır. 6. aşamada ise Türkiye'nin ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu konusunda ne aşamada olduğunun genel bir değerlendirmesi yapılmış, eksiklere dikkat çekilerek alınması gereken önlemlere değinilmiştir. xı
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF TYPICAL FLOOR SECTIONS SUGGESTED IN THE OLDER HEAT ISOLATION REGULATION OF PUBLIC WORK ADMINISTRATION AND SUGGESTIONS TO NEW REGULATION AND TS 825 SUMMARY Heat isolation of buildings is to prevent the entry / exit of cold / warm air which is supplied for heating / cooling the building according to season conditions. In other terms, it is to hinder heat transfer from building elements such as wall, floor and roof. Heat isolation has three main aspects as follows;. Energy productivity : Energy productivity can be defined as being at a minimum value of total energy consumption for heating / cooling a building by obtaining some required physical conditions. With an effective heat isolation, big amounts of energy saving is possible.. Thermal comfort : In recent times especially in places like houses, offices, shopping centers where people exist as a whole, supplying of thermal comfort gains greater importance. It is known that to prove a complete comfort by somehow, not only heating atmosphere of the space, but also supporting that heating system with isolations of building shell and building installation which ensures the thermal stability and uniformity are needed.. Air pollution It is obvious that air pollution has serious enviromental effects. Heat isolation becomes inevitable in order to live in a healthier environment by giving less harmfull gases to surrounding beause of a suitable heating system as well as decrasing the energy consumption which is also directly related to enviromental health. In Turkey, various energy saving rules and regulations have been prepared related to that subject. In this work it is aimed to examine those come out regulations and standards - which are firstly degreed with economical profit, comfortable life, clean environment - in view of some aspects; to investigate their validities and to evaluate them. In Turkey revision of regulations and standards are being done within quite long periods. 1985 dated Heat Isolation Regulation of Public Work Administration was in force for 15 years. It is not so hard to realize Turkey stayed behind on this subject. However, the last revision of TS 825 'Heat Isolation Rules' done with great efforts and 'Heat Isolation Regulation' brought into force and became obligatory, are really hopeful. So inside this study respected as a product of that passing period, the datas in the old regulation are examined, immediately following the examination they are evaluated according to new regulation. It is aimed to make each of those actual documents be in the form of a enlightening data about heat isolation. The issues taken into account of this research are;. All floors from typical constructions suggested for first, second and third Climate Zones in the older regulation, which is published in“16. 01. 1985 dated - 18637 numbered Resmi Gazete”and is named“Making Variations at m T.G, YÜKSEKÖ?RETİM K0RÜISome Municipality Public Work Regulations and Adding New Items To These Regulations”,. The areal (sectional) thermal resistance values as in 1985 Regulation Provisions,. The thermal transmittance values recommended in new regulation published in“08. 05. 2000 dated - 24043 numbered Resmi Gazete”and named“Heat Isolation Regulation For Buildings”,. TS 825“Heat Isolation Rules For Buildings”,. Various spaces having clear interior climatic comfort conditions. This thesis is formed totally from 5 chapters: 1. In the first chapter the aim is giving basic information and introducing general concepts. Deflations of heat, humidity etc., and their effects on enviroment and building structure are examined; equations and acceptances (assumings) on them are explained. 2. In the second chapter, the areal thermal resistance values of all floor types of typical constructions suggested for 1., 2. and 3. Climate Zones in the old regulation are calculated according to some determined acceptances. Afterwards those final values are compared with the provisions given in current regulation. Thus valid and invalid types of those typical floor sections in regulation are exposed. 3. In the third chapter the whole typical floor sections are proposed again taking into consideration of new regulation published in“08. 05. 2000 dated - 24043 numbered Resmi Gazete”, named“Heat Isolation Regulation For Buildings”and TS 825“Heat Isolation Rules For Buildings”become obligatory standard by 14. 06. 2000. 4. In the forth chapter, a comparison made between final values and current regulation values after calculating thermal transmittance of various spaces according to their condensation points. 5. In the fifth chapter related to all results of chapters, a general conclusion made on Turkey's heat isolation and energy saving rules. Besides this, by noticing missing points in regulations and standards; precautions and theoretical and practical studies has to be carried out, are mentioned. Xlll