Kübital tünel sendromunda ulnar sinir in-situ dekompresyonu ile anterior transpozisyon yapılan vakaların klinik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical results of ulnar nerve in-situ decompression and anterior transposition in the cubital tunnel syndrome
- Tez No: 461608
- Danışmanlar: PROF. DR. SIRRI SİNAN BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Giriş: Kübital Tünel Sendromu (KüTS), üst ekstremitenin ikinci en sık periferal kompresyon nöropatisidir. Tedavisinde çeşitli prosedürler kullanılmaktadır. İnsidansı yılda 25/100000 olarak tahmin edilmektedir. Erkekler kadınlara göre daha sık etkilenmektedir. Literatürde, KüTS tedavisinde kullanılacak cerrahi tekniğin seçimi ile ilgili veriler çelişkilidir. Amaç: Ulnar sinirin dirsek seviyesinde tuzaklanması olan kubital tünel sendromu gittikçe artan bir şekilde üst ekstremitenin duyusal ve motor semptomlarının kaynağı olarak kabul edilmektedir. Sinirin bası altında kalmasının tedavisi sinirin gevşetilmesidir. Cerrahi tedavi seçenekleri arasında açık ve endoskopik in situ dekompresyon, medial epikondilektomi, sinirin anterior transpozisyonu (cilt altı, submuskuler, intramuskuler) bulunmaktadır. Her bir teknik için benzer operatif başarı oranları vardır ve en uygun prosedüre ilişkin fikir birliği bulunmamaktadır. Kübital tünel sendromu cerrahisinde postoperatif hasta memnuniyeti çok değişkendir. Bazı hastalarda ilk cerrahide yüz güldürücü sonuçlar alınırken, bazı hastalarda bir veya iki kez revizyon cerrahisi gerekebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Ocak 2010- Aralık 2016 tarihleri arasında KüTS tanısıyla kliniğimizde in situ dekompresyon veya anterior transpozisyon yaklaşımı kullanılarak opere edilen hastaların, rutin kontrollerdeki anamnez ve fizik muayene verileri kullanılarak iki teknik arasındaki sonuçların karşılaştırılması ve mevcut bilgileri genişletmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2010- Aralık 2016 tarihleri arasında AÜTF, İbni Sina Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji ABD, El Cerrahisi BD polikliniğine başvuran, 117 Kübital Tünel sendromu hastası yanıt alınamayan konservatif tedavi yaklaşımlarından sonra in situ dekompresyon veya anterior transpozisyon tekniği ile opere edildi. Hastalar geriye dönük olarak değerlendirmeye alındı. Hastaların rutin kontrollerindeki verileri hastane bilgi işletim sistemi Avicenna ve hastane dosya arşivinden taranarak anamnez, fizik muayene ve ameliyat raporları bilgilerine ulaşıldı. Hastaların cerrahi öncesi evrelendirilmesi modifiye McGowan ölçütlerine, cerrahi sonrası klinik değerlendirilmesi Wilson & Krout sınıflamasına göre yapıldı. Son kontrollerinde uygun kriterlere göre gönüllü katılımcılar kaba kavrama gücü testi ve DASH skoru ile değerlendirildi. Bu veriler sonucu elde edilen değerler karşılaştırılarak iki ameliyat tekniğinin fonksiyonel sonuçları arasındaki ilişki değerledirildi. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, yüzde) kullanıldı. Normal dağılım gösteren parametrelerin grup içi karşılaştırmalarında 'Student T testi' gruplar arası parametrik değerlendirmede 'One Way Anova testi' kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise 'Ki-Kare testi' kullanıldı. Nonparametrik testlerden farklılığa neden olan grubun tesbitinde 'Mann Whitney U testi' ve 'Kruskal Wallis testi' kullanıldı.
Özet (Çeviri)
İntroduction: Cubital Tunnel Syndrome (CuTS) is the second most common peripheral compression neuropathy of the upper limb. Various procedures are used in treatment. The incidence is estimated at 25/100000 per year. Men are more often affected than women. In literature, the data concerning the choice of surgical technique to be used in the treatment of CuTS are contradictory. Purpose: The cubital tunnel syndrome, which is a trap at the elbow level of the ulnar nerve, is becoming increasingly accepted as a source of motoric and sensorial symptoms. The treatment of nerves under pressure is to relax the nerve. Surgical treatment options include open and endoscopic in situ decompression, medial epicondylectomy, nerve anterior transposition (subcutaneous, submuscular, intramuscular). There are similar operative success rates for each technique and there is no consensus on the most appropriate procedure. Postoperative patient satisfaction in cubital tunnel syndrome surgery is very variable. Some patients may require revision surgery once or twice in some patients while the first surgeon is getting a good result. The purpose of this study is to compare the results between the two techniques and to expand the available information, using the anamnesis and physical examination data of routine control of patients who were diagnosed with KUTS in our clinic using in situ decompression or anterior transposition approach between January 2010 and December 2016. Materials and Methods: From January 2010 to December 2016, 117 cubital tunnel syndrome patient who were admitted to Ankara University Medical School Ibni Sina Hospital the Department of Orthopedics and Traumatology, Division of Hand Surgery were treated with in situ decompression or anterior transposition procedures after nonresponding conservative treatment. Patients were retrospectively evaluated. The data on the routine controls of the patients were scanned from the hospital information operating system Avicenna and the hospital file archive to obtain 60 information on anamnesis, physical examination and operation reports. Preoperative staging of the patients was performed according to modified McGowan criteria, and postoperative clinical evaluation according to Wilson & Krout classification. Volunteer participants were assessed with handgrip strength test and DASH score according to inclusion criteria at their last follow-up. The results were compared and the relationship between the functional results of the two surgical techniques was assessed. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, percentage) were used when evaluating study data. The 'Student's T test' was used for intra-group comparisons of normal distribution parameters and 'One Way Anova test' was used for inter-group parametric evaluations. 'Chi-square test' was used for comparison of qualitative data. 'Mann Whitney U test' and 'Kruskal Wallis test' were used to determine the group that caused the difference in nonparametric tests.