Ortaöğretim matematik dersinde öğrenme ve öğretme sürecinde kullanılan sosyal medya araçları
Social media tools used in the learning and teaching process in secondary education mathematics courses
- Tez No: 847803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME ŞENAY ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Sosyal medya araçları günümüzde eğitim-öğretim açısından oldukça yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Hem öğretmenler hem de öğrenciler sıklıkla sosyal medya araçlarını kullanma gerekliliği duymaktadırlar. Öğrenmesi zor olduğu düşünülen ortaöğretim matematik dersi için özellikle öğrenciler farklı alternatifler aramaktadırlar. Sosyal medya araçlarının kullanıcıları için içerdiği özellikler sebebi ile farklı alternatifler sunması matematik dersi öğretimine de katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı sosyal medya araçlarının (Youtube, WhatsApp, Facebook, Instagram, Twitter, Podcast, Blog, Classroom, Clubhause) ortaöğretim matematik dersi öğretimine etkisini ortaya çıkarmaktır. Ayrıca öğretmenler ve öğrenciler tarafından ortaöğretim matematik dersi için hangi sosyal medya araçlarına ihtiyaç duyduklarını, hangilerine duymadıklarını ve bu sosyal medya araçlarının avantaj ve dezavantajlarını ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak nitel araştırma yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları kolay ulaşabilirlik açısından amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Araştırmanın katılımcılarını: Siirt İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Türk Telekom Fen Lisesi (4 matematik öğretmeni, 68 öğrenci), 14 Eylül Anadolu Lisesi (7 matematik öğretmeni, 112 öğrenci) ve Evliya Çelebi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (1 matematik öğretmeni, 99 öğrenci) oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacının hazırladığı ve pilot uygulaması yapılıp uzman görüşünün alınarak son halinin verildiği; öğretmenler ve öğrenciler için ayrı ayrı hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmanın verileri betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiş; çıkan sonuçlar kodlar, frekans (f) ve yüzde (%) kullanılarak tablolar halinde bulgular kısmında verilmiştir. Ayrıca tabloların altında katılımcılardan direkt aktarımlar yapılarak tablolar yorumlanmıştır. Araştırmacının sonucuna göre öğretmenler matematik öğretiminde en çok WhatsApp aracını, öğrenciler ise en çok Youtube aracını kullandıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca araştırmada yer almasına rağmen Blog ve Clubhause araçlar iki katılımcı türünde de matematik öğretiminde kullananın olmadığı görülmüştür. Sosyal medya uygulamalarının matematik öğretimi üzerine etkisinin incelendiği bu araştırmada katılımcıları hepsi uygulamalara ihtiyaç duyduklarını ancak uygulamaların olumlu ve olumsuz taraflarını olduklarını belirtmişlerdir. Olumlu olarak zaman mekan kısıtlaması olmaması, ilgi çekici olması gibi sonuçlar ortaya çıkmıştır. Olumsuz olarak ise uygulamaların bağımlılık yapması ve özellikle Youtube kullanılırken çıkan reklamların dikkat dağıtıcı olması sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media tools have begun to be used widely in education-training nowadays. Both teachers and students often feel the need of using social media tools. Students especially look for different alternatives for the secondary school mathematics course, which is considered difficult to learn. The fact that social media tools offer different alternatives due to the features they contain for their users also contribute to the teaching of mathematics. The aim of this study is to reveal the effect of social media tools (Youtube, WhatsApp, Facebook, Instagram, Twitter, Podcast, Blog, Classroom, Clubhause) on secondary mathematics course teaching. In addition, it is aimed to reveal which social media tools are needed or which ones are not needed by teachers and students for secondary school mathematics course, and also the advantages and disadvantages of these social media applications. In this study, qualitative research was conducted using a semi-structured interview form. The participants of the study were selected by purposeful sampling method for easy accessibility. The participants of the research are: Türk Telekom Science High School (4 mathematics teachers, 68 students), 14 Eylül Anatolian High School (7 mathematics teachers, 112 students) and Evliya Çelebi Vocational Technical Anatolian High School (1 mathematics teacher, 99 students) in-residence Siirt Provincial Directorate of National Education. In the study, a semi-structured interview form prepared separately for teachers and students, which was prepared by the researcher, piloted and finalized after receiving expert opinion, was used as a data collection tool. The data of the study were analyzed with the descriptive analysis method; the results were given in the findings section in tables using codes, frequency (f) and percentage (%). Moreover, the tables were interpreted by making direct quotations from the participants below the tables. According to the results of the study, teachers stated that they used WhatsApp the most in teaching mathematics, and students stated that they used the Youtube tool the most. In addition, despite the fact that they took part in the research, it was found that there were no users of Blog and Clubhause tools in mathematics teaching in both types of participants. In this study, which examined the effects of social media tools on mathematics teaching, all participants stated that they needed tools, but that they had positive and negative sides. Positively, results such as not having time and space restrictions and being interesting have emerged. On the negative side, it was found that the tools were addictive and that the advertisements, especially when using the Youtube, were distracting.