Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel ısınmaya yönelik bilgi düzeyleri ve tutumlarının incelenmesi
Investigation of social studies teacher candidates' knowledge levels and attitudes towards global warming
  1. Tez No: 847814
  2. Yazar: ESMANUR ÇAMLIDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE KILIÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Küresel ısınma dünyanın değişmeye başladığı zamandan beri tüm insanlığı tehdit eden bir çevre sorunudur. Küresel ısınma konusunda bireyleri bilinçlendirmek ve bireylerde kalıcı davranış değişikliği yapmak ancak eğitimle mümkündür. Okullarda verilecek çevre eğitimi için sosyal bilgiler dersi içerik bakımından önemlidir. Öğrencilerin küresel ısınma konusunda bilinçlendirecek olan öğretmenlerin de eğitimi önemlidir. Öğretmen adayları aldıkları lisans eğitimi boyunca çeşitli çevre konularıyla ilgili dersler almaktadır. Alınan bu derslerle birlikte lisans eğitiminden meslek hayatına geçildiğinde çevre konusunda gerekli bilgi, tutum ve beceriye sahip olmaları beklenmektedir. Tüm bu ifade edilenlerden hareketle, bu araştırma sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel ısınmaya yönelik bilgi düzeyleri ve tutumlarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Ufuk Karakuş (2012) tarafından geliştirilen 5'li likert tipi 20 maddeden oluşan“Küresel Isınma Tutum Ölçeği”ve Araştırmacı tarafından geliştirilen ve 40 maddeden oluşan“Küresel Isınma Bilgi Anketi”kullanılmıştır. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinin içerisinde yer alan kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Türkiye'nin farklı bölge ve illerinde yer alan 12 devlet üniversitesindeki 1. ve 4. sınıfta öğrenim görmekte olan 720 sosyal bilgiler öğretmen adayı çalışma grubu olarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA, MANOVA; frekans, yüzde ve ortalama gibi betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırmada çıkan sonuçlara göre; sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel ısınmaya yönelik tutumları farklı değişkenlere göre incelendiğinde; öğretmen adaylarının yüksek düzeyde olumlu tutuma sahip oldukları ve düşük düzeyde olumsuz tutuma sahip oldukları belirlenmiştir. Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının küresel ısınmaya yönelik bilgi düzeyleri incelendiğinde ise; öğretmen adaylarının başarı puan ortalamasına bakıldığında, orta düzeyde bir başarıya sahip oldukları söylenebilir. Araştırma sonuçlarına göre küresel ısınma konusunda üniversite ders müfredatlarının iyileştirilmesine yönelik öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Global warming is an environmental problem that threatens all humanity since the world started to change. Raising awareness of individuals about global warming and making permanent behavioural changes in individuals is only possible through education. Social studies course is important in terms of content for environmental education in schools. The education of teachers who will raise students' awareness about global warming is also important. Teacher candidates take courses on various environmental issues during their undergraduate education. With these courses, they are expected to have the necessary knowledge, attitudes and skills about the environment when they move from undergraduate education to professional life. Based on all these, this study was conducted to examine the knowledge levels and attitudes of pre-service social studies teachers towards global warming. Survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study.“Global Warming Attitude Scale”consisting of 20 items of 5-point Likert type developed by Ufuk Karakuş (2012) and“Global Warming Knowledge Questionnaire”consisting of 40 items developed by the researcher were used as data collection tools in the study. The easily accessible sampling method, which is one of the purposeful sampling methods, was used in the study. 720 pre-service social studies teachers studying in the 1st and 4th grades at 12 state universities located in different regions and provinces of Turkey were determined as the study group. The data obtained were analysed with SPSS 22.0 package programme. In the analysis of the data, descriptive statistics such as t-test, ANOVA, MANOVA, frequency, percentage and mean were used. According to the results of the study, when the attitudes of pre-service social studies teachers towards global warming were analysed according to different variables, it was determined that pre-service teachers had high level positive attitudes and low level negative attitudes. When the knowledge levels of pre-service social studies teachers towards global warming were analysed, it can be said that they have a moderate level of achievement when the average achievement score of pre-service teachers is considered. According to the results of the research, suggestions were made to improve university course curricula on global warming.