Fransa ve Türkiye'deki lisans düzeyi resim öğretim programlarına yönelik öğretim üyesi görüşlerinin karşılaştırılması
A comparison of lecturers' opinions on undergraduate painting curricula in France and Turkey
- Tez No: 847817
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği yolunda Batılılaşma çabaları çerçevesinde, eğitim ve özellikle sanat eğitimi alanındaki gelişmelerin önemini vurgulamaktadır. Aix-Marseille Üniversitesi (Fransa) ve Gazi Üniversitesi'nde (Türkiye) verilen Güzel Sanatlar Eğitimi, özellikle resim öğretimi programları, CIPP Değerlendirme Modeli kullanılarak karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu nitel araştırmada, her iki üniversiteden toplam 12 öğretim elemanı ile görüşülmüş ve elde edilen veriler Türkçeye çevrilip analiz edilmiştir. Sonuç olarak, her iki ülkedeki resim öğretim programlarının sürekli güncellenmesi gerektiği, öğretim elemanlarının niteliği, ders içeriği, teknolojik imkânlar, fizikî koşullar ve disiplinler arası iş birliği gibi konularda benzer sorunlar olduğu tespit edilmiş ve iyileştirme önerileri sunulmuştur. Bu bulgular, Türkiye'deki resim öğretimi programlarının oluşturulması ve geliştirilmesi için değerli bilgiler sağlamakta ve mevcut programların iyileştirilmesinde önemli bir kaynak olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study emphasises the importance of developments in the field of education and especially in the field of art education within the framework of Turkey's westernisation efforts on the road to European Union membership. The Fine Arts Education, especially painting curricula at Aix-Marseille University (France) and Gazi University (Turkey) were comparatively evaluated using the CIPP Evaluation Model. In this qualitative study, a total of 12 instructors from both universities were interviewed and the data obtained were translated into Turkish and analysed. As a result, it was determined that the painting curricula in both countries need to be constantly updated, and that there are similar problems in terms of the quality of teaching staff, course content, technological facilities, physical conditions and interdisciplinary cooperation, and suggestions for improvement were presented. These findings provide valuable information for the creation and development of painting curricula in Turkey and are seen as an important source for the improvement of existing programmes.