Ahmet Adnan Saygun'un 'Gençliğe Şarkılar' kitabında yer alan şarkıların yapısal olarak incelenmesi
Structural analysis of the songs in Ahmet Adnan Saygun's book 'Songs for Youth'
  1. Tez No: 847830
  2. Yazar: TUĞÇE HÖKELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TUĞCULAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, Ahmet Adnan Saygun'un 1937 yılında basılan Gençliğe Şarkılar adlı kitabında yer alan 6 şarkı yapısal olarak incelenmiş, yapıların ortaya konulması sağlanmış ve müzik eğitimi dağarına kazandırılması amaçlanmıştır. Araştırma, durum tespitine dayalı nitel bir araştırmadır. Doküman analizine dayalı veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Kitapta yer alan şarkılar prozodi, form, ton-makam, ses genişliği, ölçü ve konuları bakımından incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular uzman görüşü alınarak değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede şarkıların çoğunluğunda prozodi kurallarına uymayan tartımsal yapıların yer aldığı tespit edilmiş, beklenen-gözlenen yapılar tablo üzerinde gösterilmiştir. Şarkıların bir, iki ve üç bölmeli şarkı formundan oluştukları belirlenmiştir. 4 şarkı tonal olarak Si bemol majör, Sol majör ve La minör tonunda; 2 şarkı makamsal olarak Hüseyni makamında bestelenmiştir. Şarkılar, 3/4, 4/4, 9/8'lik ölçülerde yazılmıştır. Atatürk, Türklük, baharın gelişi, İzmir'in kurtuluşu gibi konuların yanı sıra bazı yöreleri anlatan halk türkülerinin de yer aldığı görülmüştür. Bu bağlamda şarkıların dağarcığa kazandırılmasıyla ilgili çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 6 songs in Ahmet Adnan Saygun's book“Songs for Youth”published in 1937 were structurally analyzed, the structures were revealed, and it was aimed to add them to the music education repertoire. This research is qualitative research aimed at determining the situation and data collection method based on document analysis was used in the research. The songs in the book are analyzed in terms of prosody, form, tone-mode, vocal width, meter, and subject matter. The findings obtained in the study were evaluated by taking expert opinion. In this study, it was determined that the majority of the songs contain rhythmic structures that do not comply with the rules of prosody, and the expected-observed structures are shown on the table. It was determined that the songs consisted of one, two and three-part song forms. 4 songs were composed tonally in B flat major, G major and A minor; 2 songs were composed in Hüseyni makam. The songs were written in 3/4, 4/4, 9/8 meters. In addition to topics such as Atatürk, Turkishness, the coming of spring, and the liberation of Izmir, folk songs describing some regions were also included. In this context, various suggestions were made regarding the addition of songs to the repertoire.