Kolesistektomi piyes patolojilerinde saptanan premalign ve prekürsör lezyonlar
Premalign and precursor lesions detected in cholecystectomy pathology specimens
  1. Tez No: 847831
  2. Yazar: ALİ İLBEY DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. AYHAN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
..Amaç: Safra kesesi kanserleri (SKK) nadir görülen, kötü prognoza sahip kanserler olup üçte ikisi rutin kolesistektomi patolojilerinde tesadüfen saptanmaktadır. Birçok kanserler de olduğu gibi kanser gelişimi metaplazi, displazi, insitu karsinom ve invaziv karsinom şeklinde olmaktadır. Kolesistektominin yaygınlaşması ile kanser öncüsü lezyonların erken rezeksiyonu kanser gelişimini önlendiği için SKK nadir görülmektedir. Çalışmamızda kolesistektomi yapılan hastaların patoloji sonuçlarındaki premalign ve prekürsör lezyonların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: 01 Ocak 2013 ile 31 Ağustos 2020 tarihleri arasında İstanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Servisinde kolesistektomi operasyonu uygulanan 18 yaş üzeri hastaların dosyaları geriye dönük değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, safra kesesi patolojisi; kese morfolojisi, kolelitiazis, kolesterolizis, premalign ve prekürsör (metaplazi, polip, displazi, biliyer intraepitelyal neoplazi, adenomyoma ve adenoma) lezyonlar açısından geriye dönük değerlendirildi. Metaplazi, polipler, displazi ve diğer parametreler kendi içlerinde de değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
..Aim: Cancers of Gallbladder (GLC) are seen rarely and have poor prognosis, and two-thirds are detected incidentally in pathological examination of routine cholecystectomy procedures. The development of CCA proceeds through the stages of metaplasia, dysplasia, carcinoma in situ, and invasive carcinoma, as can be seen in many cancer forms. Cholecystectomy is frequently performed, eliminating precancerous lesions early, which prevents the development of cancer thus rendering CCT uncommon. The focus of our study is to assess precursor and premalignant lesions in the pathology reports of patients underwent cholecystectomy. Materials and Methods: Retrospective evaluation was carried out from the files of patients who underwent cholecystectomy in the General Surgery Department of Istanbul Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital between January 1, 2013, and August 31, 2020. Age, gender, and gallbladder pathology of the patients; in terms of Sac morphology, cholelithiasis, cholesterolosis, premalignant, and precursor lesions (metaplasia, polyp, dysplasia, biliary intraepithelial neoplasia, adenomyoma, and adenoma) were assessed retrospectively. Individual evaluations of dysplasia, polyps, metaplasia, and other criteria were also conducted.