Fetal gelişim kısıtlılığı izlenen olgularda fetal kardiyak output'un mortalite ve morbiditeye etkisi ve fetal kardiyak outputun normal gebeliklerde değerlendirilmesi
- Tez No: 847829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERENEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Fetal gelişim kısıtlılığı (FGK), fetal gelişimin beklenen hızın altında olduğu durumları tanımlamaktadır. FGK, perinatal mortalite ve morbiditeye yol açan önemli bir faktördür ve genellikle plasental yetmezlik, anne sağlığı sorunları veya genetik faktörler gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Son yıllarda, fetal kardiyak outputun (FKO) FGK ile olan ilişkisi üzerine çalışmalar yapılmıştır ve bu parametrenin potansiyel bir erken belirleyici olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı, 2. ve 3. trimesterde FKO'nun FGK tanısı almış ve sağlıklı fetüslarda hesaplanması ve bu parametrenin perinatal mortalite ve morbidite üzerindeki potansiyel etkisini belirlemektir. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğine başvuran gebeliğinin 2. ve 3. trimesterinde olan toplam 123 gebe kadın, Delphi konsensusu göz önünde bulundurularak; FGK ve kontrol grubu olarak iki grupta incelemeye alındı. Olgular polikliniklerimizde ve servisimizde bulunan ARIETTA 850 model Hitachi marka ultrason cihazı ile rutin muayeneleri esnasında fetal kardiyak açıdan ultrason ve Doppler değerlendirmesine tâbi tutulup hastaların bilgileri eş zamanlı kaydedilmiştir. Olgularda fetal biyometri, Doppler, kardiyak output ve plasental fraksiyon oranı değerlendirilmiştir. Hastalar, gebelik takipleri sırasında çalışmayla ilgili ek müdahale yapılmadan doğuma kadar takip edilmiştir. Yenidoğanın tıbbi durumuyla ilgili bilgiler, çocuk doktorları tarafından değerlendirilmiştir. Bulgular : Kontrol grubundaki olguların CCO değeri 920 ± 507.7 (ml/dk) , FGK grubundaki olguların CCO değeri 616.6 ± 389.9 (ml/dk) olarak hesaplanmış olup iki grup arasındaki p değeri 0.002'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Fetal Growth Restriction (FGR) defines situations where fetal development is below the expected rate. FGR, a significant factor leading to perinatal mortality and morbidity, is often attributed to various causes such as placental insufficiency, maternal health issues, or genetic factors. In recent years, studies have focused on the relationship between Fetal Cardiac Output (FCO) and FGR, suggesting that this parameter could be a potential early predictor. The aim of this study is to calculate FCO in the 2nd and 3rd trimesters for both FGR cases and healthy fetuses, and to determine the potential impact of this parameter on perinatal mortality and morbidity. Materials and methods: A total of 123 pregnant women in their 2nd and 3rd trimesters who presented to Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic were included in the study, divided into two groups as Fetal Growth Restriction (FGR) and control group, considering the Delphi consensus. The cases underwent fetal cardiac ultrasound and Doppler evaluation during routine examinations using the ARIETTA 850 model Hitachi ultrasound device available in our outpatient clinics and service, and their information was recorded simultaneously. Fetal biometry, Doppler, cardiac output, and placental fraction ratio were assessed in the cases. Patients were followed up until delivery without any additional intervention related to the study during their pregnancy monitoring. Postnatal information regarding the baby's medical condition was evaluated by pediatricians.