Ayfer Tanrıverdi Viyola Metodu III'ün incelenmesi ve değerlendirilmesi
Inspection and survey of Viola Method III of Ayfer Tanrıverdi
- Tez No: 847832
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Viyola için yazılmış metot sayısının azlığı ve ulaşılma güçlüğü sebebiyle, Ayfer Tanrıverdi 1994 yılında, tutuş ve çalınış bakımından viyola ile benzer özellikler gösteren keman çalgısı için yazılmış etüt dağarından aktarımlarda bulunmuştur. Metot içerisinde kendisinin ve önemli Türk bestecilerinin etütlerine de yer veren Tanrıverdi, üç metodu seviyelerine ayırarak, viyola eğitimi için süregelen özgün metot sorununa çözüm sunmuş ve alana büyük bir katkı sağlamıştır. Bu araştırma kapsamında, ülkemizde viyola eğitimi sürecinde başlangıç seviyeden ileri seviyelere kadar yaygın olarak kullanılan Ayfer Tanrıverdi Viyola Metodu III' de yer alan, I-II-III pozisyon geçişli 26 etüdün; künyeleri, içeriksel analizi ve etütlerin içermiş olduğu devinişsel hedeflerin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel boyutlu olup, durum çalışmasına dayalı olarak incelenmiş ve verilerin toplanmasında doküman analizinden yararlanılmıştır. İncelenen 26 etüde bakıldığında, en sık görülen bestecinin J. Dont, en sık kullanılan tonun do majör, en sık kullanılan ölçü biriminin 4/4' lük, en sık kullanılan sağ el tekniğinin legato, en sık kullanılan sol el tekniğinin ise kent basma olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Sağ el teknikleri, sol el teknikleri ve devinişsel hedefler incelenirken yüzde frekans değerleri alınmış, elde edilen sonuçlar, ilgili başlıklar altında tablolaştırılarak çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the rarity and the inaccessible of the number of methods which have been written for Viola, in 1994, Ayfer Tanrıverdi made transmissions from tane survey books that were written for violin instrument which had the similar characteristics in respect to grip and play. Mrs. Tanriverdi who includes the etudes of herself and important Turkish composers as well within the method, presents a solution for ongoing original method problem for viola education by classifying three methods in respect to their levels and makes a major contribution for the field. Within the scope of this research, it is targeted to study of the psychomotor targets including marking tags, content analysis and etudes of 26 etudes which have I-II-III transitive position specialties that rank within Viola Method III of Ayfer Tanriverdi. The study is qualitative and it is analyzed based upon the case study and also document analysis is used for the collection of data. When looking at 23 etudes that have been studied, it is obtained that the most common composer is J. Don't, the most used tone is major, the most used beat is 4/4, the most used right hand technique is legato and the most used left hand technique is the kent pressing. While studying right hand techniques, left hand techniques and the psychomotor targets, percentage frequency values are taken, obtained results are tabulated under the concerning headlines and several suggestions are made.