Kedilerde feline coronavirus enfeksiyonunun virolojik ve serolojik araştırılması
Virological and serological research of feline coronavirus infection in cats
  1. Tez No: 847834
  2. Yazar: AHMET TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kedilerde Feline Coronavirus Enfeksiyonunun Virolojik ve Serolojik Araştırılması Feline coronavirus enfeksyonu kedi sağlığını etkileyen önemli viral bir hastalıktır. Bu çalışmada, kedilerde feline coronavirus enfeksiyonu (FCoV) virolojik ve serolojik yöntemler kullanılarak varlığı araştırıldı. Bu amaçla evde pet hayvanı olarak beslenen söz konusu enfeksiyona karşı aşılanmamış farklı ırk, cinsiyet, yaş ve sosyal çevrede bulunan klinik bulgu gösteren veya göstermeyen altı ay yaşdan büyük 60 kediden hem kan ve hem de dışkı örneklemesi yapıldı. Toplanan kan numunelerine FCoV antikor (Ab) rapid test ve indirekt Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) yöntemleri uygulanarak FCoV antikorları yönünden kontrol edildi. Benzer şekilde aynı kedilerden alınan dışkı numuneleri de FCoV antijen (Ag) rapid test yöntemi kullanılarak FCoV antijen varlığı yönünden kontrol edildi. Analizleri yapılan 60 kedi kan serumu numunesinin rapid test-Ab yöntemi ile 21'i (%35), indirekt ELISA yöntemiyle ise 41'i (%68,33) seropozitif olarak belirlendi. Genel olarak farklı yaş guruplarında ve cinsiyet bazında tespit edilen antikor pozitiflik oranları arasındaki farklılığın istatistiksel olarak önemsiz (P˃0.05) olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Virological and Serological Investigation of Feline Coronavirus Infection in Cats Feline coronavirus infection is an important viral disease affecting feline health. In this study, feline coronavirus infection (FCoV) in cats was investigated using virological and serological methods. For this purpose, both blood and stool samples were taken from 60 cats aged six months or older with or without clinical signs in different races, sexes, ages and social environments, which were not vaccinated against the aforementioned infection, which were kept as pets at home. Collected blood samples were checked for FCoV antibodies by applying FCoV rapid test- antibody (Ab) and indirect Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) methods. Similarly, stool samples taken from the same cats were checked for the presence of FCoV antigen using the FCoV rapid test-antigen (Ag) method. Of the 60 cat blood serum samples analyzed, 21 (35%) were determined to be seropositive by rapid test- Ab method and 41 (68.33%) by indirect ELISA method. In general, the difference between the antibody positivity rates detected in different age groups and on the basis of gender was found to be statistically insignificant (P˃0.05).