Mali disiplin ve mali alan kavramlarının bütçe dışı kamu harcamaları açısından değerlendirilmesi: Türkiye örneği
The evaluation of fiscal discipline and fiscal space in terms of off-budget public expenditures: The case of Turkey
- Tez No: 847833
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM BERNA KOCAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye (Kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Son yıllarda maliye politikalarının diğer ekonomi politikalarına göre öneminin daha fazla artmasıyla birlikte, mali disiplin ve mali alan gibi kavramlar ön plana çıkmaya başlamıştır. Bir ülkenin bütçe dengesinin seyri ve bu dengenin ne şekilde finanse edilmesi gerektiğini gösteren mali disiplin kavramı ve bunun yalnızca belirli bir dönemde değil, orta ve uzun vadede sürdürülebilir olması için de mali alan/mali olanak kavramı ekonomi gündeminde sıklıkla yer almaktadır. Ancak, bütçe kapsamı çerçevesinde mali disiplin ve mali alan kavramları oluşturulurken ve bu bağlamda ülkelere politika önerileri tavsiye edilirken, bütçe kapsamı içerisinde yer almayan bütçe dışı kamusal harcamaların varlığı da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anlamda, oluşturulmaya çalışılan mali alanın büyüklüğü ile bütçe dışı harcamaların boyutunun belirlenmesi ve karşılaştırılması ihtiyacı doğmaktadır. Bu çalışmada, kamunun finansman kaleminden yola çıkılarak tahmin edilmeye çalışılan bütçe dışı harcamalar ile geçmiş döneme ilişkin varsayımsal mali alan tahmini rakamları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan bu karşılaştırma sonucunda, oluşturulduğu varsayılan mali alan büyüklüğünün üzerinde bütçe dışı harcamalar yapıldığı ortaya konulmuştur. Bu çalışma, önemi giderek artan maliye politikasına ait mali kavramların yeniden kurgulanması gerektiğini ortaya koymaktadır. Mali disiplin yalnızca bütçe çerçevesinde değil, bütçe dışı kamusal faaliyetler açısından da yeniden tanımlanmalıdır. Mali alan kapsamında oluşturulan ilave kaynakların nerede kullanılacağı önemli bir konudur. Bu anlamda, bir yandan mali disiplin kavramı bütçe dışını da ihtiva edecek şekilde formüle edilirken, diğer yandan bütçe dışı harcamaların da bütçe içerisine dahil edilme politikaları devreye alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the concepts of fiscal discipline and fiscal space have come to the fore with the increasing importance of fiscal policies compared to other economic policies. The concept of the fiscal discipline, which shows the course of a country's budget balance and how this balance should be financed, and the concept of fiscal space, which is required for the fiscal discipline to be sustainable not only in a certain period of time, but also in the medium and long term, are frequently included in the economic agenda. However, while creating the concepts of fiscal discipline and fiscal space within the framework of the budget and recommending policies to the countries in this context, the existence of off-budget public expenditures that are not within the scope of the budget should also be considered. In this sense, there is a need to determine and compare the size of the fiscal space and the size of off-budget expenditures. In this study, off-budget expenditures, which are tried to be estimated from the public financing item, and the hypothetical fiscal space estimates for the past period are compared with each other. As a result of this comparison, it was revealed that off-budget expenditures were above the size of the fiscal space which is assumed to be created. This study reveals that the fiscal concepts of fiscal policy, which is becoming increasingly important, need to be redefined. Fiscal discipline should be redefined not only within the framework of the budget, but also in terms of off-budget public activities. It is an important issue where the additional resources created within the scope of the fiscal space will be used. In this sense, while the concept of fiscal discipline should be reformulated to include off-budget expenditures, the policies to include off-budget expenditures in the framework of the budget should also be put into effect.