E-ticaret aracılığıyla gıda ve süpermarket alışverişi: Teknoloji kabul modeliyle Çanakkale ilinde bir araştırma
Food and supermarket shopping through e-commerce: A research in Çanakkale province with technology acceptance model
- Tez No: 847861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
İnternet kullanımının hayatımızda yaygınlaşması ile birçok alanda değişimler olduğu görülmektedir. Bu değişimlerden biri de alışveriş olmuştur. İnternetin yaygınlaşması ile ticaret içerisinde e-ticaretin payı %20'yi geçen oranlarda giderek yükselmektedir ve bu sürece hem tüketiciler hem de üreticiler uyum sağlamak zorunda kalmıştır. Bu çalışmada ortaya çıkan e-ticaret kavramı sonrası yaygınlaşan sanal market uygulamalarının tüketici tutum ve davranışlarını ölçmek ve sanal market işletmelerine bu konuda yeni fikirler vermek amacıyla yapılmıştır. Tüketici tutum ve davranışlarını inceleyen önemli modellerden biri Teknoloji Kabul Modelidir. Bu bağlamda pazarda giderek yaygınlaşan sanal market uygulamalarının tüketiciler nezdinde kullanımını değerlendirmek amacıyla teknoloji kabul modelinden yararlanılarak bir araştırma modeli oluşturulmuştur. Araştırmada teknoloji kabul modeli ile tüketicilerin alışveriş tutumu, niyeti ve davranışı incelenmektedir. Örneklem olarak teknolojiyi hızla benimseyen 25 yaş altı genç nüfus örneklem olarak belirlenmiş ve kolayda örneklem yöntemi ile 221 katılımcıdan anket aracılığı ile veri toplanmıştır. Araştırma bulguları fayda, kolaylık, algılanan haz, çevre etkisi, güven, tutum değişkenleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Bulgular ayrıca fayda, kolaylık, algılanan haz, çevre etkisi, güven, niyet değişkenleri arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğunu göstermektedir. Son olarak bulgularda tutum ile niyet arasında, niyet ile gerçekleşen davranış arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada toplanan veriler nicel analiz yöntemleri kullanılarak SPSS programı aracılığı ile analize tabi tutulmuştur. Çalışma giriş, kavramsal çerçeve ve tanımlar, materyal ve yöntem, araştırma bulguları, sonuç ve öneriler olmak üzeri beş bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that there are changes in many areas as the use of the Internet becomes widespread in our lives. One of these changes has been shopping. With the widespread use of the Internet, the share of e-commerce in commerce is gradually increasing, exceeding 20%, and both consumers and producers have had to adapt to this process. This study was conducted to measure consumer attitudes and behaviors of virtual market applications that have become widespread after the concept of e-commerce and to give new ideas to virtual market businesses on this subject. One of the important models that examine consumer attitudes and behaviors is the Technology Acceptance Model. In this context, a research model was created using the technology acceptance model in order to evaluate the use of virtual market applications, which are increasingly widespread in the market, among consumers. The research examines consumers' shopping attitudes, intentions and behavior with the technology acceptance model. The young population under the age of 25, who rapidly adopt technology, was determined as the sample and data was collected from 221 participants through a survey using the convenience sampling method. Research findings show that there is a positive and significant relationship between the variables of benefit, convenience, perceived pleasure, environmental impact, trust and attitude. The findings also show that there is a positive and significant relationship between the variables of benefit, convenience, perceived pleasure, environmental impact, trust and intention. Finally, the findings concluded that there is a positive and significant relationship between attitude and intention, and between intention and actual behavior. The data collected in the study were analyzed through the SPSS program using quantitative analysis methods. The study consists of five chapters: introduction, conceptual framework and definitions, material and method, research findings, conclusions and recommendations.