Sınıf öğretmenlerinin sendikal örgütlenmeye karşı görüşleri ve sendikalardan beklentileri
Clasroom teachers' opinions towards unionization and their expectations from unions
  1. Tez No: 847860
  2. Yazar: ŞEYDA ŞATIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KAAN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, sınıf öğretmenlerinin sendikal örgütlenmeye karşı görüşleri ve sendikalardan beklentilerinin nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim çalışması deseni ile araştırılması amaçlanmıştır. Bu doğrultuda çalışma grubu olarak, 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Batman ilinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı devlet okullarında görev yapan 19'sı kadın, 37'si erkek olmak üzere toplamda 56 sınıf öğretmeniyle görüşülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Katılımcılara, görüşme sırasında paylaştıkları bilgilerin yalnızca bilimsel amaçlar için kullanılacağı ve kimliklerinin gizli tutulacağı konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Verilerin toplanmasında tarafsız bir yaklaşım benimsenmiş ve görüşmecilerin fikirlerini özgürce ifade edebilmeleri için güvenli ve sessiz bir ortam sağlanmıştır. Analizler, içerik analizi yöntemiyle kategorilere ve temalara dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda sınıf öğretmenlerinin sendikal örgütlenmeye karşı olumlu görüşler barındırdığı, sendikalara üye olmaları için nedenlerinin olduğu, sendika seçimini etkileyen faktörlere bakıldığında siyasi/ideolojik görüş uyumunun daha çok etkili olduğu, öğretmenlerin sendikalardan beklentilerinin daha çok mesleki haklara ilişkin beklentiler olduğu, öğretmenlerin sendikaların aidiyet duygusu geliştirmede ve meslek bilinci kazandırmaya yönelik faaliyetlerinin yetersiz olduğunu gördükleri, sendikaların siyasi kurumlarla olan ilişkisine öğretmenlerin olumsuz baktığı, eğitim sorunlarına karşı yenilikçi ve çözüm odaklı yaklaşımların arttırılması ve öğretmenlerin özlük haklarında iyileştirilme yapılması gibi beklentileri olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to investigate the opinions of classroom teachers towards unionization and their expectations from unions using the qualitative research method of phenomenology. In line with this objective, a total of 56 classroom teachers, comprising 19 women and 37 men, working in state schools affiliated with the Ministry of National Education in the Batman province during the 2022-2023 academic year were interviewed. In this research, a semi-structured interview form developed by the researchers was employed as the data collection tool. Participants were informed during the interviews that the information they shared would be used solely for scientific purposes and their identities would be kept confidential. A neutral approach was adopted in gathering the data, and a secure and quiet environment was provided for the interviewees to freely express their opinions. Analyses were conducted based on categories and themes through the content analysis method. As a result of the research, it was found that classroom teachers held positive views toward unionization, had reasons to become union members, and, regarding factors influencing union choice, political/ideological compatibility played a more significant role. Moreover, teachers' expectations from unions mostly revolved around professional rights. Teachers noted inadequacies in unions in terms of fostering a sense of belonging and cultivating professional consciousness. They also expressed a negative perception of the relationship between unions and political institutions. The study concluded that there is a need for increased innovative and solution-oriented approaches to educational problems, as well as improvements in teachers' working conditions.