Ortaokul öğretmenlerinin ev ödevlerine ilişkin algıları, karar alma süreçleri ve davranışları
Middle school teachers' homework decision-making processes, behaviors and perceptions of homework
  1. Tez No: 847867
  2. Yazar: GÜLŞAH EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA GÜVENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ev ödevleri, öğrencilerin okul dışında gerçekleştirmesi için öğretmen tarafından tanımlanan öğretimsel işlerdir. Ev ödevleri etkilerine ilişkin tartışmalı araştırma sonuçlarına rağmen, okul sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Değişen eğitim felsefeleri, öğrenme psikolojisi alanındaki ev ödevine ilişkin beklentileri değiştirmektedir. Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin ev ödevlerine ilişkin algıları, karar alma süreçleri ve davranışlarının incelenmesidir. Bu araştırma, ortaokul öğretmenlerinin ev ödevlerine ilişkin algılarını inceleyen betimsel bir araştırmadır. Veriler nitel veri toplama yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme toplanmıştır. Çalışma verileri 2022-2023 eğitim-öğretim yılı ilkbahar döneminde Tekirdağ'ın Malkara ilçesindeki ortaokullarda görev yapan 36 ortaokul öğretmeninin katılımıyla elde edilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Çalışma bulguları öğretmenlerin ödevleri gerekli bulduğunu, olumlu etkisi olduğuna inandığını göstermiştir. Öğretmenler ödevlerin yararlarını kalıcılığı sağlama, dersi/ öğretmeni ciddiye alma, sorumluluk kazandırma, derse hazırlıklı gelmesini sağlama, başarıyı arttırma, öğrencinin kendini değerlendirmesini sağlama, gelişimini destekleme, konuya merakı sağlama, öğrencileri değerlendirme olarak belirtmişlerdir. Öğretmenlerin çoğunluğunun, ezbere dayalı olmayan, öğrencilerin aktif olduğu, onların seviyelerine uygun, kısa, açık, net, anlaşılır olan, konuyu pekiştiren, tekrar etmeyi sağlayan, farklı etkinlikler içeren ödevlerin iyi ödevler olarak nitelendirdikleri görülmüştür. Ödev vermeden önce plan yapan öğretmen olduğu gibi bazı öğretmenlerin ise plan yapmadan ödevler verdikleri, ödev vermeden önce öğretmenlerin kaynaklardan ya da internetten araştırma yaptıkları, bunun yanı sıra kendi zümre ve meslektaşları ile de görüştükleri ve mevcut zümre kararlarını ve kazanımları takip ettikleri, bazı öğretmenlerin düzenli olarak ödev verdikleri ifade edilebilir. Son olarak da öğretmenlerin genel olarak verdikleri ödevleri kontrol ettiği ve bu ödevlere de dönüt verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Homework is instructional work defined by the teacher for students to accomplish outside of school. Homework is an integral part of the school system, despite controversial research results on its effects. Changing educational philosophies are changing expectations regarding homework in the field of learning psychology. The purpose of this research is to examine secondary school teachers' perceptions, decision-making processes and behaviors regarding homework. This research is a descriptive study examining secondary school teachers' perceptions of homework. Data were collected through semi-structured interviews, one of the qualitative data collection methods. The study data was obtained with the participation of 36 secondary school teachers working in the Malkara district of Tekirdağ in the spring semester of the 2022-2023 academic year. Content analysis was used to analyze the data obtained from the interviews. Study findings showed that teachers found homework necessary and believed it had a positive effect. Teachers stated the benefits of homework as ensuring permanence, taking the lesson/teacher seriously, gaining responsibility, ensuring that students come prepared for the lesson, increasing success, enabling students to evaluate themselves, supporting their development, creating curiosity about the subject, and evaluating students. It has been observed that most teachers define good homework as homework that is not based on memorization, in which students are active, appropriate to their level, short, clear, understandable, reinforcing the subject, allowing repetition, and containing different activities. While there are teachers who make plans before giving homework, some teachers give homework without planning, teachers do research from sources or the internet before giving homework, they also meet with their group and colleagues and follow the decisions and achievements of the current group, some teachers regularly It can be said that they gave homework. Finally, it was concluded that teachers generally check the homework they give and give feedback on this homework.