Flora Danica serisi ve Kaz Dağları endemik bitkilerinin sofra seramiğinde desen tasarımı olarak kullanılması
Using Flora Danica series and Kaz Mountains endemic plants as pattern desing in tableware
  1. Tez No: 847866
  2. Yazar: DAMLA SEVGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ZÜMRÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, 16. yüzyılın sonlarında Çin porselenleriyle başlayan sofra seramiği ve dekor tasarımı kültürünün, porselen fabrikalarının kurulmasıyla birlikte gelişerek günümüzde marka niteliği taşıyan zengin anlatım biçimlerine dönüştüğünü incelemektedir. Meissen, Nymphenberg, Rosenberg, Royal Copenhagen, Röstrand ve Sévres gibi Avrupa'da birçok porselen fabrikasının kurulduğu belirtilerek, sofra seramiklerinin üretildiği dönem, kültür, tasarım anlayışı ve kullanılan teknoloji gibi faktörlerin ürüne değer katan önemli unsurlar olduğu vurgulanmaktadır. Çalışma, dünyanın en prestijli porselen koleksiyonlarından biri olarak kabul edilen 1761'den 1883'e kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan ve günümüzde Royal Copenhagen imzasıyla üretimi devam eden Flora Danica yemek takımı serisini ele almaktadır. Bu botanik atlas, Aydınlanma Çağı'na ait olup Danimarka'ya özgü tüm yabani bitkilerin birebir çizimlerini içermektedir. Çalışmanın odak noktası, Flora Danica serisinden ilham alarak, Çanakkale Kaz Dağları'na özgü endemik bitkilerden türetilen sofra seramiği dekor tasarımlarıdır. Tasarımın, dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin tüm coğrafyalarda ortak bir dil olma gücünü kullanarak, uluslararası literatürde önemli bir yer edinmiş ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan Kaz Dağları endemik bitkileri adına farkındalık yaratma ve sektöre uluslararası rekabet ortamında marka değeri katan tasarımlar geliştirme amacını taşıdığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the evolution of tableware ceramics and decorative design culture, which began with Chinese porcelain in the late 16th century and developed into rich narrative forms with the establishment of porcelain factories, becoming a brand in contemporary times. Mentioning the founding of numerous porcelain factories in Europe, such as Meissen, Nymphenberg, Rosenberg, Royal Copenhagen, Röstrand, and Sévres, the paper emphasizes that factors such as the era of production, culture, design philosophy, and technology used are crucial elements contributing value to the product. The study focuses on the historical Flora Danica dinnerware series, considered one of the world's most prestigious porcelain collections, produced under the Royal Copenhagen signature from 1761 to 1883. This botanical atlas, belonging to the Enlightenment era, includes one-to-one drawings of all wild plants specific to Denmark. The central theme of the study involves deriving tableware ceramic decorative designs from endemic plants unique to the Kaz Mountains in Çanakkale, inspired by the Flora Danica series. The design aims to utilize the power of becoming a common language globally, regardless of language, religion, or race, to raise awareness for endangered endemic plants in the Kaz Mountains and create designs that add brand value to the industry in the international competitive environment.