A. Miller ve E. Albee'nin yapıtlarına aile ve Amerikan düşü
The Family and American dream in the plays of A.Miller and E.Albee
- Tez No: 42891
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGİN SEÇKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
I ÖZET DOKTORA TEZİ A. MİLLER VE E. ALBEE'NİN YAPITLARINDA AİLE VE AMERİKAN DÜŞÜ Yrd. Doç. Dr. İsmail Ö?RETİR“A.Miller ve E.Albee'nin Yapıtlarında Aile ve Amerkan Düşü”başlığı altında yazarların.oyunlarında çizdikleri kapsamda aile breylerinin birbirleri ile ve toplumla olan ilişkilerini incelemeye çalıştık.Çalışmamızda.Arthur Miller ve Edward Albee'nin seçilmiş oyunlarında değişen aile yapısını ve“Amerikan Düşü”olgusunu tanımlayarak, Amerika'da modern aile sisteminin durumuna.endüstrileşme, kentleşme ve değişen ekonomik sistemin etkisiyle insan ilişkilerinde yaşanan sosyal değişimlere, aile-toplum etkileşimine yaklaşım göstermeye çalıştık.Adı geçen yazarların yapıtlarında gözlemlediğimiz biçimi ile Amerika'da gelenekselden farklılaşmış yapıya, aile kurumunun değişen değerler sistemi içinde yeri ve önemine açıklık kazandırmaya gayret gösterdik.Toplumda oluşan yanlış değer yargılarının birey ve aile üzerinde yanılsatıcı etkilerinin, toplumsal baskıların aileyi yanlış yönlendirmesinin sonuçlarını araştırdık. Miller ve Albee'nin oyunlarında yansıttıkları bakış açısı ile 1930 ve 1960'lı yıllar arasında ailede kadının statüsü, anne - baba ve çocuklar arası anlaşmazlık, düşler ve yabancılaşma konularını irdeledik.Aile içinde yaşanan sorunlar ve çatışmanın sonucunda bireylerin, düş ve yanılsamalardan kurtularak yaşamın gerçeklerini tanıma ve bilme, kendi yaşam gerçeğini kabullenme, 'öz-benlik' ve insancıl sevgi yönünde girişim göstermelerinin dürüst ve saygın bir yaşam için gerekli olduğu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Ph. D Thesis The Family and American Dreams in the Plays of A. Miller and E. Albee Ahmet BEŞE Supervisor : Prof. Dr. Seçkin ERGİN 1 995, Page : Jury : Prof. Dr. Seçkin ERGİN Assoc. Prof. Dr. Yıldız AKSOY Assist. Prof. Dr. İsmail Ö?RETİR Under the title of“The Family and American Dream in the plays of A.Miller and E.AIbee”we have tried to define the family members in their relation to society as they were drawn by the playwrigths. In our study we have tried to discuss the changing family structure and the concept of“American Dream of Succes”in the selected plays of Arthur Miller and Edward Albee. In their plays and with their own point of views which range from realistic to avantgarde, both playwrights examine the modern family system in America. Industrialism and the developing economic system in the country and the way they accelarated social changes in human relations have had a considerable effect on the family institution as it has been portrayed by these playwrights. Under these circumstances we have tried to identify their literary treatment of modern family life and also to analyze the ethical and the emotional as well as financial influences of the 'American Dream' on the individual and the family. Family life and 'American Dreams' are both crucial subjects which are closely linked to each other in american drama. These subjects preoccupied American drama in the twentieth century; and the chief dramatist as well as the initiator of this trend is Eugene O'Neill. But, of course, the concept of modern family is not a new image in drama, nor in literature. It goes far back in to 17th century in Europe and the Puritan families in America. We have lightly touched the history of the family in America in the first chapter of our study. The past families in the farm life, for instance, are mostly reminded as harmonious and free in American culture. The family farm life was, in a way, free from society and independent, which seems to be the ideal family model which has been frequently referred at the plays we