Enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlarının COVID-19 pandemisinde yaşanan etik sorunlar ile ilgili görüşlerinin değerlendirilmesi
The evaluation of infectious diseases and clinical microbiology specialists' perspectives on ethical problems in COVID-19 pandemica
- Tez No: 847917
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ŞEHİRALTI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlarının pandemi sürecinde ortaya çıkan etik sorunlara ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ulaşılmış verilerin ortaya çıkabilecek benzer durumlarda etiğe uygun rehberlerin oluşturulması ve önerilere ulaşılması konusunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Yöntem: Bu çalışma kesitsel bir araştırmadır. Hazırlanmış olan anket formu, Google Formlar kullanılarak, katılımcılara, 11.03.2021- 03.06.21 tarihleri arasında çevrimiçi anket olarak sunulmuştur. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Dernekleri aracılığı ile e-posta olarak ve sosyal ağ uygulamaları aracılığı ile katılımcılara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to explore the opinions considered regarding the ethical challenges by specialists in Infectious Diseases and Clinical Microbiology during the pandemic. These findings are anticipated to contribute to the development of ethical guidelines and recommendations for similar situations in the future. Method: This study is a cross-sectional survey design. Data was collected through a semi-structured questionnaire, administered online via Google Forms. The survey was made available to participants between March 11, 2021, through June 3, 2021. Participants were reached via email through Infection Diseases and Clinical Microbiology Societies and through various social media platforms.