Hastanelerin COVİD-19 pandemi yönetiminde enfeksiyon hastalıkları ve klinik mikrobiyoloji uzmanlarının rolü
The role of infectious diseases and clinical microbiology physicians in the management of COVİD-19 pandemic in hospitals
- Tez No: 798596
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN BUZGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji hekimleri hastanelerde pandemi yönetimi açısından kritik öneme sahiptir. Pandemi dönemlerindeki zararı sınırlandırmak üzere geliştirilen ulusal pandemi hazırlık planında hastanelere yönelik öneriler bulunmaktadır. Bu çalışma ile Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji hekimlerinin ulusal pandemi hazırlık planını okuma durumları ve etkileyen faktörleri saptamak ve plandaki başlıkların uygulanması hakkındaki görüşlerinin öğrenilmesi hedeflenmiştir. Tanımlayıcı tipteki bu araştırma için hekimlerin sorgulanan görüşleri Haziran 2020 ve Ocak 2021 dönemleri için elektronik anket formu ile toplanmıştır. Hekimlerin ulusal pandemi hazırlık planını okuma durumları ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi için istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırmaya katılan 169 hekimin %62.7'si kadın olup, yaş ortalaması 43.1 ± 9.9 yıldı ve hekimlerin yaklaşık üçte ikisi üçüncü basamak bir hastanede görev yapmaktaydı. Ulusal pandemi hazırlık planını hekimlerin %70'inden fazlası okumuş, hekimin Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji hekimliğinde geçen süresi (OR = 1.08, %95 GA = 1.01 – 1.16, p=0.037) ve COVID-19 öncesinde salgın deneyimi olması (OR = 3.10, %95 GA= 1.00 – 9.58, p=0.050) ile pandemi planını okuma durumu artmış, hekimin kurumunda görev yapan sağlık çalışanlarının el hijyenine uyumuyla (OR = 0.27, %95 GA = 0.11 – 0.68, p = 0.006) ve hekimin kurumunda görev yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji hekim sayısı (OR = 0.97, %95 GA = 0.94 – 0.99, p = 0.016) ile azalmaktaydı. Hekimlerin ulusal pandemi hazırlık planını okuma durumları dönemler arasında anlamlı değişiklik göstermemiş ve Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji hekimliğinde geçen süreleri ve COVID-19 öncesinde salgın deneyimlerinin olması ile ulusal pandemi hazırlık planını okuma durumları artmakta, hekimlerin kurumunda görev yapan sağlık çalışanlarının el hijyenine uyumu ve hekimlerin kurumunda görev yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji hekim sayısı ile azalmaktadır. Mesleki deneyimi az olan ve salgın deneyimi olmayan hekimlere pandemi hazırlık planının tanıtımı konusuna önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Infectious Diseases and Clinical Microbiology physicians have critical importance in terms of pandemic management in hospitals. There are recommendations for hospitals in the national pandemic preparedness plan, which was developed to limit the damage during pandemic periods. With this study, it was aimed to determine the reading status of Infectious Diseases and Clinical Microbiology physicians in the pandemic plan and the factors affecting it, and to learn their views on the application of the headings in the plan. For this descriptive study, the questioned opinions of physicians were collected with an electronic questionnaire for the periods of June 2020 and January 2021. Statistical analysis were conducted to determine the associated factors of physicians' reading of the pandemic plan. Of the 169 physicians participating in the study, 62.7% were women, with a mean age of 43.1±9.9 years, and nearly two-thirds of the physicians were working in a tertiary hospital. More than 70% of physicians read the pandemic preparedness plan. The reading of the pandemic plan increased with physician's time spent in Infectious Diseases and Clinical Microbiology practice(OR=1.08, 95% CI=1.01–1.16, p=0.037), and previous outbreak experience with COVID-19(OR=3.10, 95% CI=1.00–9.58, p=0.050), and it decreased with the hand hygiene compliance of healthcare professionals working in the physician's hospital(OR=0.27, 95% CI=0.11–0.68, p=0.006) and the number of Infectious Diseases and Clinical Microbiology physicians working in the physician's hospital(OR=0.97, 95% CI=0.94–0.99, p=0.016). Physicians' reading status of the national pandemic preparedness plan did not differ significantly between the periods. With the time spent in Infectious Diseases and Clinical Microbiology practise and their epidemic experience before COVID-19, the status of reading the pandemic plan increases. With the compliance of hand hygiene of the health professionals working in the physicians' hospital and the number of Infectious Diseases and Clinical Microbiology physicians working with whom it decreases. Attention should be paid to the introduction of the pandemic plan to physicians with professional inexperience and no epidemic experience.