Taşınmaz satış sözleşmesinde şekle aykırılık
Non-compliance with formalities in real estate sale contract
- Tez No: 847947
- Danışmanlar: PROF. DR. EMREHAN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Taşınmaz satış sözleşmesi, belirli sebeplerle hukuk sistemimizde şekil şartına tâbi tutulmuştur. Şekil kuralları taraflar için yararlı durumlar sağlamakla birlikte bazı sakıncaları da beraberinde doğurmaktadır. Kimi zaman taraflar, şekil kurallarının sakıncalarını önlemek amacıyla taşınmaz satış sözleşmesini şekle aykırı düzenlemektedir. Bu durum hayatımızda oldukça önemli bir yere sahip olan taşınmazlar bakımından bazı tehlikeleri beraberinde getirmekte, kamusal düzeni olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmamızın konusu, taşınmaz satış sözleşmesinin şekle aykırı yapılması halinde ortaya çıkan sonuçların neler olduğu ve bu sonuçları etkileyen faktörlerin incelenmesidir. Çalışmamızın birinci bölümünde öncelikle, taşınmaz satış sözleşmesinin genel hatlarına ilişkin açıklamalar yapılmış, taşınmaz satış sözleşmesinin unsurları incelenmiştir. Taşınmaz satış sözleşmesi dışında, taşınmazın mülkiyetini devri borcu doğuran diğer sözleşmelere de ana hatları ile değinilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde taşınmaz satış sözleşmesinin tâbi olduğu şekil şartı, genel şekil kuralları ile birlikte ele alınmıştır. Şekil şartına ilişkin incelemeler tapuya kayıtlı taşınmazlar ve tapuya kayıtlı olmayan taşınmazlar ayrı ayrı ele alınarak değerlendirilmiştir. Bölümün son kısmında, mülkiyeti devri borcu doğuran diğer sözleşmelerin şekil şartına ilişkin inceleme yapılmış ve devamında hangi durumların taşınmaz satış sözleşmesinin şekle aykırılığına yol açacağı hususuna değinilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde, taşınmaz satış sözleşmesinin şekle aykırı olmasının sonuçları, şekle aykırı sözleşmenin tâbi tutulduğu yaptırımlara ilişkin tartışmalar ve değerlendirmelerle birlikte ele alınmıştır. Şekle aykırılığın sonuçlarını etkileyen faktörlere ve bu faktörlerin şekle aykırılığın sonuçlarına etkisi bu konuda ileri sürülen görüşler kapsamında incelenmiştir. Çalışmamızın devamında taşınmaz satış sözleşmesinin şekle aykırılığından kaynaklanan sonuçların ortaya çıkması halinde başvurulabilecek hukuki yollar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Real estate sale contracts are subject to formal requirements within our legal system for specific reasons. Although these formalities are designed to create beneficial situations for the parties involved, they also introduce certain drawbacks. Occasionally, to avoid the disadvantages presented by these regulations, parties opt to arrange a real estate sale contract that does not comply with the required formalities. Such non-compliance generates significant risks concerning real estate, which holds considerable importance in our lives, and negatively impacts public order. The focus of this study is to investigate the outcomes that manifest when a real estate sale contract is formed in violation of formal requirements and to analyze the factors that influence these outcomes. In the first chapter of the study, explanations concerning the general framework of the real estate sale contract are provided, and its elements are examined. Beyond the real estate sale contract itself, an overview is also given of other contracts that create obligations to transfer the ownership of property. In the second chapter of the study, the formal requirements to which the real estate sale contract is subject are addressed in conjunction with general formal rules. Investigations pertaining to the formality requirement have been conducted separately for registered and unregistered real estate, assessing each category distinctly. In the final part of the chapter, an examination of the formal requirements of other contracts that entail the obligation to transfer ownership is presented, followed by a discussion on the circumstances that lead to non-compliance with the formalities of a real estate sale contract. In the final chapter of the study, the consequences of non-compliance with the formal requirements of a real estate sale contract are considered, along with discussions and evaluations concerning the sanctions imposed on such non-compliant contracts. The factors influencing the outcomes of non-compliance contracts and their effects on these outcomes have been examined within the scope of various opinions presented on this subject. In the subsequent sections of the study, the legal remedies available in instances where consequences arise from non-compliance with the formalities of a real estate sale contract have been examined. In the concluding part of the study, a special examination is conducted on the construction contract in return for a share of land, which is the most encountered instance of non-compliance in the practice of real estate sale contracts.