Şekle aykırılık nedeni ile geçersiz taşınmaz satımlarında doğan Hukuk sonuçlar
The Legal results of the sale contract of immovable property not conforming the official form
  1. Tez No: 141072
  2. Yazar: S. PETEK ARSLAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Çalışmamızda taşınmaz satım sözleşmesi, unsurları, satım sözleşmesinin şekli, taşınmaz alım satımı için verilen vekaletin şekli, tapusuz taşınmazların satımı, taşınmaz satım sözleşmesinden başka taşınmaz mülkiyetini devir borcu doğuran diğer akitler ve haklar ile resmi şekle uygun yapılmamış taşınmaz satım sözleşmesinin geçersizliği, şekil şartı dışındaki diğer geçersizlik sebepleri ve halleri tezimizin birinci bölümünde inceleme konusu yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise resmi şekle aykırı taşınmaz satım sözleşmesinin hukuki sonuçları, farklı görüşler de dikkate alınarak incelenmiş. BK.m.ll'deki“sahih olmaz”ifadesi üzerinde durulmuştur. Yine şekle aykırı taşınmaz satım sözleşmesinde tarafların edimlerini ifa veya kısmen ifa edip etmemelerine göre geçersizlik müeyyidesinin sonuçları incelenmiştir. Daha sonra şekle aykırı yapılmış olan taşınmaz satım sözleşmesine geçerlilik kazandırılıp kazandırılamayacağı da MK.m.2'deki dürüstlük kuralı gereği, hakkın kötüye kullanılması yasağı, Venire Contra Factum Propium, Nemo Audıtur ilkeleri ve Culpa in Contrahendo ile akde geçerlilik kazandırılmasının mümkün olup olmadığı tartışılmış bu konudaki doktrindeki görüş ayrılıkları ile yargı kararları incelenmiştir. Akde geçerlilik kazandırılamadığı hallerde ise alıcının talep çeşitleri araştırılmış ve sebepsiz zenginleşmeye dayalı alacak yada BK.m.41/2 uyarınca tazminat talep etme hakları yargı kararları ile birlikte incelenmiştir. Özetleyecek olursak; MK.m.706 ve BK.m.213 'te taşınmaz mülkiyetini devretmeyi amaçlayan sözleşmeler şekil şartına tabi tutulmuştur. Burada resmi şekilden amaç akdin resmi görevli tarafından resen düzenlenmesidir. Resmi 97şekil şartına uyulmadan yapılan taşınmaz satım sözleşmesi geçersizdir. Ancak her durumda geçersizlik müeyyidesinin uygulanması MK.m.2 uyarınca adalet duygularını ağır derecede zarar verebilir. İşte bu gibi durumlarda tarafların edimlerini ifa edip etmemeleri de dikkate alınarak özel hallerin varlığı halinde akde geçerlilik sağlamak mümkündür. Buradaki özel durumları belirlemek ise her olayın gelişimine göre hukuki güvenliği tesis edecek olan hakimlere bırakılmalıdır. 98
Özet (Çeviri)
SUMMARY The sale contract of immovable property and its element, the form of sale contract, the form of attorneyship for purchase and sale of immovable propertiy, the sale of immovable property not registered, the contracts and rights except the sale of immovable property creating the transfer duty of immovable property possesion, the invalidty of sale of immovable property contract not conforming the official form, the invalidity reasons and situations except the formal condition have been examined in the first section of this study. In the second section, the legal results of the sale contract of immovable property not conforming the official form and different options in this subject have been discussed. The term of invalidity in Article 1 1 of The Code of Obligations has been evaluated. Additonally the results of invalidity sanction according to whether the parties fulfil the conditions of the contract have been examined. Moreover whether the sale contract of immovable property against the official form may be acquired validity according to Article 2 of Civil Code, the prohibition of misuse of a right, the princibles of Venire Contra Factum Propium, Nemo Auditior and whether it is possible to be acquired validity with the principle of Culpa in contrahendo have been discussed, the different opinions and the decisions of Supreme Court have been examined in this subject matter. Where if the contract may not be acquired validity, the varieties of claim of buyer have been invistigated and the right of compensation demand of him accordin to the unjust enrichment or Article 41/2 of the Code of Obligations, have been examined. In summary, in Article 706 of New Civil Code and in Article 213 of Code of Obligations, the contracts aiming to transfer the possesion of the immovable 99property are subject to condition of official form. The official form here means that the contract is ex officio prepared by formal officer. The sale contract of immovable property not conforming the official form is invalid. However performing the invalidity sanction in every situation may damage the judgement seriously according to the Article 2 of Civil Code. Thus in these kind of special situations, the contract may be accepted as valid bay giving attention whether the parties the parties fulfil the conditions of the contract. The competence of determining these special situations should leave to the judges having the authority of forming the legal security. 100